İşgücü verimliliğinin göstergesi olarak iş çıktısı miktarına etki eden faktörlerin belirlenmesi ? ODTÜ Kütüphanesi'nde bir uygulama
Identification of factors affecting the work output as a proxy for labor productivity: An emprical study on METU Library
- Tez No: 324441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İşletmelerde veya kurumlarda mal ve hizmetlerin üretilmesinde önemli bir üretim faktörü olan insan, organizasyonun en değerli varlığıdır. Organizasyonların amaçlarına ulaşabilmesi için insan faktörünü, başka bir ifadeyle işgücünü; doğru, verimli ve devamlılık arz eden bir şekilde kullanması, örgütün temel hedef ve amaçlarına ulaşabilmesi için zorunludur.Çalışmada bu görüşlere paralel olarak, verimlilik ve işgücü verimliliği üzerinde durulmuş; ODTÜ Kütüphanesi'nde işgücü verimliliğini etkilediği düşünülen faktörlerin belirlenmesine yönelik bir uygulama yapılmıştır. Uygulama, kütüphanede basılı kitapların hizmete sunumu sürecinde çalışan işgörenlerin bulunduğu üç birimle sınırlandırılmıştır. İşgörenlere, işgücünü etkilediği düşünülen faktörlerle ilgili görüşleri ve mesai saatleri içerisinde yaptıkları iş miktarları, anket formu vasıtasıyla sorulmuştur. Elde edilen bulgular, Korelasyon Analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve bu faktörlerin işgörenlerin verimliliği üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, stres, yapılan işten duyulan tatmin seviyesi, yetki ve sorumluluk denkliği, ücret, yükselme olanakları ve iletişim, işgücü verimliliğini etkileyen faktörler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resource, as a production factor, is considered to be the most important asset for an organization. It is essential for an organization to use the human resource productively and consistently in order to reach the organizational goals.In this study, the concepts of work output as a proxy for labor productivity and efficiency are investigated. Parallel with the aim of the study, an empirical study on METU Library is conducted. The empirical study is limited to three units of the library, where the process is only composed of printed books. Data about factors affecting the output level of the employees as well as the actual output level were gathered through questionnaire and evaluated with correlation analysis. The results of the analysis show that stress, job satisfaction, salary, communication, career opportunities and equality of authority and responsibility are found to affect the work output, which is considered to be a proxy for labor productivity.