1999 sonrası Türkiye'de demokratikleşme çabaları ve siyasi sisteme yansımaları
Democratization efforts in Turkey after 1999 and its reflections on the political system
  1. Tez No: 324439
  2. Yazar: MURAT TİNGA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde, 1999 Helsinki ve Avrupa Birliği hedefinin olabilirliğini ve böylece inandırıcılığını arttıran 2002 Kopenhag zirveleri, Türkiye'nin demokratikleşmesi sürecinde çok önemli dönüm noktaları olmuştur. Türkiye'nin demokratikleşme çabalarını bu dönüm noktalarından alarak AB üyeliği sürecinde ne gibi aşamaların kat edildiği, siyasi erkin dışsal eşgüdümle içsel değişimleri ne ölçüde gerçekleştirdiği ve yaşama sunduğu, Türkiye'nin siyasi yapısında ne gibi bir değişim ve dönüşümün gerçekleştirildiği incelenmiştir. Bu değişim ve dönüşüm çabaları incelenirken bir yandan siyasi erkin bu değişim ve dönüşüm yönünde ne ölçüde kararlı olduğu, diğer yandan ise çeşitli siyasal ve toplumsal grupların bu değişim ve dönüşüme verdikleri tepki dikkate alınarak ve bu çerçevede değişim ve dönüşümün hangi toplumsal-siyasal gruplar tarafından ne ölçüde desteklendiği ve ne ölçüde muhalefet edilerek itirazlar yükseltildiği ortaya konulmuştur.Çalışmanın sonucu olarak Türkiye' de 1999 sonrası gerçekleştirilen demokratikleşme çabalarının neler olduğu ve bu çabaların, ortaya konulan teorilerle ne ölçüde bağdaştığı irdelenerek siyasal sisteme yansımaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey-European Union relationships, 1999 Helsinki and 2002 Copenhagen summits, which increased the feasibility and therefore credibility of European Union goal, constituted significant turning points in the demicratization process of Turkey. The stopes of Turkey has progressed through, having started grow these points, throughout the EU membership process and to what extent the political authority has achieved and implemented domestic changes with external coordination have been studied. While these changes and transformations are studied, also presented are how determined the political authority is as regards these changes and transformations as well as the reactions that various political and social groups give to these changes and transformations, to what extent these changes and transformations are supported by which political social groups and the objections raised by them.As a conclusion of the study, the demicratization efforts made in Turkey after 1999 and to what extent they are linked with the theories presented have been examined, assessing their reflections on the political system.