Maketlerin akustik ölçümlerde kullanımı; konser salonu, ölçekli model ve bilgisayar modellemesinin karşılaştırılması
Use of scale modeling for acoustical measurements; comparison of concert halls, scale models and computer modeling
  1. Tez No: 324442
  2. Yazar: FERHAT ERÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTBUL KAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sahne ve Görüntü Sanatları, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Performing and Visual Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda Akustik Bilime verilen önemin artması ile işitme, akustik tasarım ve akustik testlerin yapılacağı araç ve gereçlerin kullanımının da önemli olduğu anlaşılmıştır. Ses yayılımı, özellikle iç hacimlerde karmaşık bir konudur. Bunun için öncelikle, akustik ses dalgaları ve davranış özellikleri irdelenmiştir.Akustik kavramının açıklanması amacı ile çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümde, sesin tanımlanması ve fiziksel özellikleri üzerinde durulmuştur. Mimari akustik, dördüncü bölümde ele alınmıştır. Mimari akustik tasarımı; gürültü kontrolü, hacim akustiği, mimari akustik parametreler, sesin değerlendirilmesi ve mimari akustik uygulama olarak beş safhada irdelemek mümkündür. Altıncı ve son safha olan modelleme yöntemleri de akustik tasarım açısından başarılı bir uygulama sağlar. Çalışmanın beşinci bölümünde, akustik ölçümler için ölçekli modelleme yöntemleri ve kullanımları açıklanmıştır. Burada öncelikle, dalga tankı modelleme yöntemi ile yapılan testler iç hacimde oluşan yansımaların değerlendirilmesi ve irdelenmesi ile başlamaktadır.19. yüzyıldan günümüze kadar, sesin ön planda olduğu hacimlerde akustik ölçüm ve testlerin akustik modelleme teknikleri kullanılarak yapıldığını görmekteyiz. Modelleme teknikleri ve teknolojinin gelişmesi ile beraber, hacim akustiğinde kullanılan ölçüm parametreleri de gelişmektedir.Bu çalışmada, modelleme tekniklerinin mimari akustik tasarım üzerindeki etkileri, fiziksel modelleme, ölçekli modelleme ve bilgisayar modeli arasındaki ilişki, akustik parametreler ve modellemelerin karşılaştırılması ile sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the acoustic science and hearing has become important. Acoustic design used in tests of acoustic devices is crucial. Sound propagation is a complex subject, especially inside enclosed spaces. Firstly, the acoustic sound wave types and the acoustic behavior characteristics must be studied.In order to explain the acoustic concept, the definition and the physical properties of sound has been deliberated in the second and third chapter. Acoustics in architectural context has been discussed in the fourth chapter. Architectural acoustics, noise control, volume, architectural acoustics parameters, noise assessment and architectural acoustics application could be investigated in five different stages. The sixth and final stage provides a successful implementation of the modeling methods in terms of acoustic design. In the fifth section of the study, the use of scale modeling for acoustical measurements is explained. In this regard, firstly, the ripple tank tests, evaluates the reflections of the room acoustics.From 19th century on, the acoustic measurements and tests were carried out using modeling techniques, that are based on room acoustic measurement parameters.In this study, the effects of architectural acoustic design of modeling techniques and acoustic parameters were studied. In this context, the relationships and comparison between physical, scale and computer models were examined.