The Strong Hand a helping hand to rheumatic sufferers Design for assembly & materials & manufacture for Strong Hand
Güçlü el romatizma hastalarına yardımcı el Güçlü el tasarımı için montaj & malzeme & imalat analizi
- Tez No: 350610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Güçlü el projesi, romatizma hastalarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıkılmış bir projedir. Romatizma hastaları, hastalık sebebiyle ellerini tam verimle kullanamazlar. Hastaların ellerinde, açma ve kapatma esnasında güç azalması ortaya çıkar.Yüksek lisans tezi olarak aktiviteler, ilk olarak DFMA Tasarim için İmalat ve Montaj teorilerini anlamak, birincil ve ikincil maketlerin 3 boyutlu çizimlerinin analizinin yapılmasını sağlamaktır. 3 boyutlu analiz; tasarımların montajı, malzeme seçimi ve imalat yöntemlerinin seçimi olarak çeşitlenmektedir. Analiz tamamladığında, INVENCON ve IPU sirketlerine, analizi yapılan ürünlerin; iyi, kötü yönleri, kusurları ve ihtiyacları sunulmuştur ve onların önerileri yapılan toplantılar sonucunda eklenmiştir.İkinci aktivite, INVENCON ve IPU'nun tasarım verimliliği ve imalat analizleri ilgili sonuçları yorumlamaları ve bu sonuçlar hakkindaki düşüncelerini anlamakla başlar. Bu fikirler, IPU şirketindeki iki haftalık toplantılarda tartışılmıştır ve toplantı kararları; sonuçları, katılımcıları ve tarihleriyle birlikte ekler kısmındadir. İkinci aşama, montaj icin 3 farkli tasarım önerisi ve imalat ve malzeme için 3 farkli maliyet hesabı sunmakla devam eder.Son aşama ise seçilen tasarım önerisinin, detaylı 3 boyutlu çizimi olacaktır. Detaylı tasarım, DFMA Tasarım için montaj ve imalat metoduna uygundur. Detaylı 3 boyutlu çizimler, öncelikli olarak bağlama elemanlarının kaldırımasına yönelik çözümler içermektedir. Fiyat araştırması ve ekonomisi tamamiyle malzeme seçimine ve imalat yöntemlerine uygundur. Projenin en önemli sonucu, hem basit, hem de güvenilir tasarımı bulmak ve bu tasarımın, montaj, malzeme ve imalat olarak INVENCON ve IPU şirketleri tarafindan onaylanan en ekonomik maliyetli seçim olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Project Strong Hand has a main notion for helping rheumatic sufferers to accumulate power with the decreasing strength in their hands. INVENCON and IPU are the responsible companies for the project.Activities of the master project is first to understand the Design for Manufacture and Assembly which provides a systematic procedure for analyzing the mock-up?s CAD step files from the point of view of assembly, material selection and manufacture. After completing the analysis, to determine the deficiencies, imperfections, changes, needs and feats of the second mock-up for not only discussing, but also presenting INVENCON and IPU for feedbacks and new ideas.Second activity starts with understanding INVENCON and IPU?s concern, new ideas and feedbacks which are disscussed in meetings every two weeks at IPU. Conclusion of the IPU meetings are added to Appendix. It continues with modeling three different design proposals for assembly and three different cost estimation for material and manufacturing for Strong Hand final product.Final activity is going to be detailed design of the chosen design proposal. Detailed design will be a best fit to DFMA Approach which assures cost investigation and optimization for material selection and manufacturing methods. Crucial conclusion of the project is to result in both simpler and more reliable design which is less expensive to assemble, material and manufacture which is collaborated with INVENCON and IPU.