Ezine - Çan arasında kalan bölgenin sismik yansıma yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of Ezine-Can area by using seismic reflection method
  1. Tez No: 324463
  2. Yazar: COŞKUN BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Teknolojik ilerlemelere paralel olarak sismik yansıma yöntemlerinde de büyük gelişmeler sağlanmıştır. Düşen maliyetler bu yöntemin kullanılmasını yaygınlaştırmıştır. Bu tez kapsamında Ezine-Çan arasında kalan bölgenin petrol potansiyeli ve yapısal durumu sismik yansıma yöntemiyle değerlendirilmiş, bölgede yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmıştır.Sahada alınan sismik yansıma verileri üzerine yapılan işlemler ile değerlendirilen çalışma alanında, kuzeydoğu - güneybatı yönünde uzanan grabenin varlığı ve bu grabeni oluşturan faylar ortaya konmuştur. Grabenin bölgedeki normal fayların etkisiyle oluştuğu gözlenmiş, bu faylara karşı gelişen diğer faylarda ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma sonrası yapılan derinlik dönüşümü sonrası Küçükkuyu formasyonu için en derin noktanın yaklaşık -1200 m olduğu saptanmıştır.Veri kalitesinin ve yapısal unsurların belirlenmesinde sismik hatların yönünün önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Great progress has been made for seismic reflection method due to technological progress. Reducing cost facilitates using of this method. In this thesis, Ezine-Can area was evaluated using seismic reflection method for petroleum potential and structural geology, also we aim to contributing next studies.Graben shape which is extending the northeast-southwest was evaluated which was using seismic reflection data. However faults that make them have been revealed. Graben was occurred with normal faults. Other faults have been developed against these faults. The maximum depth for Küçükkuyu formation has been determined nearly -1200 m.In this study the importance of the seismic lines direction for seismic data quality and structural geology has been revealed.