Bazı dizi uzaylarının bölümsel özelikleri ve dualleri üzerine
On sectional properties of some sequence spaces and their duals
- Tez No: 324462
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde K ve FK-uzaylarının bazı alt uzaylarının tarihsel gelişimi ile ilgili bilgiler verildi.İkinci bölümde daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verildi.Üçüncü bölümde bazı dizi uzaylarının ?-,ß- ve ?- duallerinin tanımı yapılarak dualler arasındaki ilişkiler incelendi.Dördüncü bölümde bir K-uzaya ait bir dizinin n. kesimi (bölümü) tanımlandı. Bu kesimler yardımıyla oluşturulan altuzayların özellikleri incelendi.Beşinci bölümde bir K-uzayına ait bir dizinin T- ve Şartsız Kesimleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis which consist of five chapters, basic knowledge related to history of some subspaces of K- and FK- spaces were given.In the second chapter, basic definitions and theorems which are to be used in the subsequent sections were given.In the third chapter, ?-, ß-and ?- duals of certain sequence spaces were defined and examined the relationships between them.In the fourth chapter, the n-th section of a sequence which is belong to any K-space was defined. By this n-th section, we characterize some properties of subspaces created in this way.In the last chapter, T- and unconditional sections of a sequence which are belong to any K-space were defined and examined.