Konaklama yapıları için oluşturulan sürdürülebilir sertifikasyon sistemlerinin mimari açıdan değerlendirilmesi
An architectural evaluation of sustainable certification systems created for accomodation buildings in the terms of architectre
- Tez No: 324477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR BARKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Turizm, Architecture, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez kapsamında üzerinde durulan temel problem; günümüzde çevre kirliliğinin hızlaartması, konaklama yapılarının buna etkisi ve bu yönde oluşturulan sürdürülebilirlik sertifikasyon sistemlerinin mimari açıdan eksikliklerinin olmasıdır.Birinci bölümde ele alınan tez konusunda yapılan diğer çalışmalar ele alınarak literatürtaraması özetlenmeye çalışılmış, tezin amacı ve hipotezi anlatılmaya çalışılmıştır.Tezin ikinci bölümünde, kalite kavramı, kalitenin boyutları, uygulanabilirliği, toplam kalite yönetimi ve turizmde toplam kalite yönetimi ele alınmış, daha sonra mimarikalite ile toplam kalite yönetimi ilişkilendirilmiştir. Bu ilişkiler konaklama yapılarında kalite ve standartlar alt bölümü ile sonuçlandırılmıştır.Üçüncü bölümde Sürdürülebilir Mimarlık ve Turizm başlığı altında, sürdürülebilir mimarlık ilkeleri, sürdürülebilir mimarlığın değerlendirilmesi ve ilgili sertifikasyonyöntemleri ele alınmış, turizm sektöründe yer alan benzeri sistemlerle ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu sistemler mimari ölçütler ile desteklenmiş vekonaklama yapıları için sürdürülebilir bir sistem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main problem dealt within the scope of this thesis, the rapid increase of environmental pollution today, the effect of accommodation structures on that and architectural lack of the sustainability certification systems.In the first part, other studies are reviewed and summarized to identify the purposeand the hypothesis of the article.In the second part of the thesis, the concept and the characterictics and thepracticality of the quality has been examined with total quality management in tourism, then the total quality management has been associated with architectural quality. The mutual links of the association are finalized in the sub-section of thequality and standards of accommodation buildings.In the third chapter, under the title of Sustainable Architecture and tourism, the principles and evaluation of sustainable architecture are discussed with certificationmethods. The results are reassessed with the similar tourism systems.As a result, these systems are supported by architectural criteria and a sustainable system has been proposed for accommodation structures.