Termik santral park sahasındaki kömürlerin santral üretimini maksimum yapacak biçimde kazanlara taşınmasının analizi
Analysis of coal transportation from thermal power plant park area to boilers which makes maximum manufacture of power plant
- Tez No: 324488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Termik santrallerde, kömürden maksimum verimin alınabilmesi için harmanlama işlemleri ve kazana ulaştırılmasında kullanılan bant yolları çok önemlidir. Termik santrallerde konveyör bantlarının, kırıcı ve değirmenlerin doğru seçiminin yanı sıra harmanlama projeleri ve kazanın harmanlanan kömür değerlerine uygun olarak inşa edilmesi de çok önemlidir.Yapılan çalışmada örnek olarak Orhaneli Termik Santrali bant yolları ve kömürün kazan girmeden önce uygulanan kömür hazırlama prosesleri incelenmiştir. Termik santralin konveyör bantları, kırıcıları, bunker ve değirmenleri incelenmiştir. Daha sonra santralin günlük yakıt ihtiyacı hesaplanmıştır. Bant yollarının ve santral park sahasının üzerinin kapatılması maliyetleri 5.850.000 dolar olarak bulunmuştur. Park sahasının üzerinin kapatılması, kömürlerin nem oranını %10 azaltması durumunda sağlanacak tasarruf 178.000.000 dolar olarak hesaplanmıştır. Nem oranı % 10 oranında azaldığında uygulamanın kendi maliyetini yaklaşık 1 yılda amorte ettiği görülmüştür. Nem oranı % 2 oranında azalsa bile bu uygulamanın kendisini yaklaşık 5 yılda amorte ettiği görülmüştür. Dolayısıyla kapama çalışmalarının gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In thermal power plants, coal blending processes and paths of belts used to transmit the boiler is very important due to get the maximum efficiency from coal. It is also important , conveyor belts, crushers and mills and projects get the to be constructed in accordance with the values of the collation of blended coal for the right choice.As an example Orhaneli Thermal Power Plant , conveyor belt paths and coal preparation processes were applied before entering the boiler. Conveyor belts, crushers, bunkers and mills of thermal power plant were investigated. Then, the plant needs of coal calculated on a daily basis. Covering on the belt paths and the power plant parking area costs were calculated at $ 5.85 million. Savings of $ 178 million was calculated by park area covering to reduce the humidity of coals in the event of a 10%. Decrease 10% content of humidity was observed that the application amortize its cost by about 1 year. Humidity even declined by 2%, the application amortize its cost by about 5 year. Therefore, the necessity of closing the belt paths and parking area have been revealed.