Afşin'in kuruluşu-gelişmesi ve fonksiyon alanları
- Tez No: 32452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET ilkçağlarda Binboğa dağlarının doğu eteklerinde kurulan Afşin, idari yönden bağlı bulunduğu Kahramanmaraş ilinin 146 km kuzeyinde yer almaktadır. 1910 yılında belediye teşkilatı kurulmuş, 1944 yılındada 2.8.1944 gün ve 4642 sayılı kanunla ilçe olmuştur. Merkezi Afşin olan ilçe topraklannın batısı ve kentin yerleştiği alan genelde engebelidir. Elbistan Ovasına doğru yer şekilleri sade bir hal alır. Yörede kışlar kar yağışlı, yazlan sıcak karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Bu iklim karakterine uygun olarak halkın geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık ön planda yer alırken, 1970 yılından itibaren havzada bulunan linyit kömürlerinin işletmeye açılması ve buna dayalı olarak Afşin-Elbistan TermikSantralının kurulması ile sektörler arasındaki dağılım değişmiş, sanayi sektörü ön plana çıkmıştır. 1993 yılı itibariyle sanayinin ekonomi içindeki payı %59.9'u bulurken, tarım sektörü %10.2 ile dördüncü sıraya gerilemiştir (Tablo - 33). Ekonomik yönden öncelikle sanayide devamlı büyüme gösteren Afşin, yörenin en çok nüfus çeken ilçesi durumuna gelmiştir. 1945 nüfus sayımında 4205 nüfus yaşarken 1970 yılına kadar olan 25 yıllık dönemde iki katına, 1990 yılına kadar olan 20 yıllık dönemde ise bir önceki döneme göre üç katına ulaşarak bu tarihten itibaren şehir hüvviyeti kazanmıştır (Tablo - 12). Nüfus artışına paralel olarak yerleşme alanı genişlemiş, iş yeri sayısı ve çeşidi çoğalmış ve mahalle sayısı artmıştır. Afşin ilçe olduktan sonra altyapı çalışmalarına hız verilmiştir. Kentin su ve elektrik sorunları kısa sürede çözümlenmiş, kanalizasyon ve yol sorunları ise son yıllarda askariye indirilmiştir. Yine bu dönemde eğitim ve öğretim alanında önemli gelişmeler olmuştur. 1950 yılma kadar bir ilkokulla eğitim ve öğretim yapılırken bu tarihten sonra 20 yıl içerisinde 4 ilkokul daha açılmışür. Eğitim ve öğretimdeki asıl gelişmeler 1970 yılından sonra olmuştur. Afşin-Elbistan kömür havzasının işletmeye açılması ile yöredeki nüfus hızla artmıştır. Artan nüfusun eğitim ve öğretim ihtiyacının karşılanabilmesi için yeni eğitim kurumlan açılarak, eğitim ve öğretimde istenilen düzeye ulaşılmaya çalışılmıştır.ilçenin gelişmesine paralel olarak sağlık alanında da büyük mesafeler inmiştir. Mevcut sağlık ocağının yanısıra sağlık meslek lisesi ve 100 yataklı bir devlet ıstahanesi hizmete açılmıştır. Bütün göstergeler; başta ekonomi, eğitim, sağlık ve diğer altyapı anlanndaki gelişmelerin devam etmesi halende Afşin'in 2000'li yıllarda gelişmiş »itler arasında yerini alacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Afşin, which is situated on the eastern skirts of Binboğa mountains is 146 km north to the Kahramanmaraş Province, which is its provincial administration. Afşin had its municipality in 1910 and become an administrative district in 1944 under the 4642 Law dated 02.08. 1944. The western part of the district's land, mainly centered around Afşin and the district area are unever and mountainous. Towards the Elbistan plain, the earth shapes are rather smooth. The climate in the region is tough; snowy winters and hot and arid summers. As a result of this climate, agriculture and husbandory take an essential role for the living of people, However, after the openning of lignit mines to business in the 70's and thus the construction of Afşin-Elbistan power House, the role of sectors has changed and the industry has come to forefront. In 1993, while the share of industry in the Economy reached 59.9%, the agricultural share dropped to 10.2 and agriculture become the fourth sector (see Table 33). Afşin which particularly grows in terms of industrial economy, has become a district which attracts population most. According to the 1945 Census, the population of Afşin was 4205. This number doubled between 1945 and 1970 and the 1970's popuation tribled in 20 years until 1990, and therefore gave a district idendity to Afşin (see Tablo 12). In line with the population growth, the district area has enlarged, the number and diversity of businesses and the number of quarters in the Afşin district have increased. After Afşin became an administrative district, infrastructure works were accelerated. The water and electricity problems of the district were resolved quickly and in recent years the problems related to the city roads and sewerage system were decreased to a minumum level. Again in the recent years, some important programmes have been made in education. From 1950 to 1970 the number of primary schools increased from one to four. The real educational developments have occured in the district after the Afşin- Elbistan Power Have functioning in 1970. In order to meet the educational reguirements and needs of the increasing popuation, new educational institisutions were set up. Efforts have been made to increase the quality of education : the literacy rate in the town has reacted 91%.w In line with the development of the district, a lot of progresses have been jalised in the field of health as well. In addition to a local health centre, a vocational ealth high school and a 100-bed state hospital were established. It all these developments, particularly in terms of economy, education, health nd infrastructure continue, it seems evident that Afşin will take its place among the ery developped cities.