Kafkas arı ırkı (Apis mellifera caucasica Gorbatcshev)'nın hijyenik davranış düzeyinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
Determination of hygienic behavior r of caucasian (Apis mellifera caucasica Gorbatcshev) honey bee
  1. Tez No: 324524
  2. Yazar: SELİM BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Kafkas arı ırkı (Apis mellifera caucasica Gorbatcshev)'nın hijyenik davranış düzeyi belirlenmiştir. Ayrıca bu davranışın, koloniler arasındaki varyasyon düzeyi, kolonilerin Varroa bulaşıklık düzeyleri, koloni kuluçka etkinliği ve ergin işçi arı populasyonu, bazı çevresel faktörler (sıcaklık, nem ve karbondioksit), bal ve balmumu verimleri ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmada 85 Kafkas ırkı arı kolonisinin Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ölü pupa temizleme davranışları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the level of hygienic behaviour of Caucasian (Apis mellifera caucasica Gorbatcshev) honey bee subspecies. The relationships between the level of variation between colonies, Varroa infestation levels of colonies, colony brood rearing activity and adult worker bee population, the effectiveness of some environmental factors such as temperature, humidity and carbon dioxide and honey yield and wax production were also examined. Dead pupae removal of 85 Caucasian honey bee colonies was compared for 4 months. The liquid nitrojen technique was used and nitrojen applied in May, June, July and August.Removal of dead pupae in terms of the average behavior of the colonies differed from each other significantly. The average number of removed dead pupae of population was 138.31±1.39 pupae/colony, respectively. The level of pupae removal total dead pupae (165 number) approximately 83.89%, corresponded. The numbers of removed dead pupae varied between 99.4 and 55.2% during thr four month.Eleven point seventy six percent of the colonies removed 95% or more of all the dead pupae. In these colonies, removal of dead pupae was nearly constant for thr 4 months.