Arazi toplulaştırma çalışmalarında yapay zeka uygulamalarının kullanım olanakları: Amasya ili Gümüşhacıköy ilçesi, Keçiköy beldesi uygulaması
Artificial intelligence applications in land consolidation studies possible uses: Gümüşhaciköy district in Amasya province, Keçiköy district application
- Tez No: 324525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K.ERSİN TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, yapay zeka yöntemlerinden biri olan bulanık mantık yönteminin arazi toplulaştırma çalışmasının dağıtım aşamasında uygulanabilirliği araştırılmıştır. Yapay zeka yöntemlerinden biri olan bulanık mantık arazi toplulaştırma çalışmalarının en önemli aşaması olana ?dağıtım? aşamasına uygulanmış. Dağıtım sonucunda elde edilen değerler Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden elde edilen mülakat esaslı dağıtım sonucuyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde parsel sayısı, ortalama parsel büyüklüğü, yeni dağıtım için harcanan zaman ve iş gücü bulanık mantık esaslı dağıtım modelinde daha iyi sonuçlar vermiştir.Genel olarak arazi toplulaştırma sonucunda parsel sayısı %40 oranında azalmaktadır. Yapılan çalışmada mülakat esaslı dağıtım modelinde parsel sayısının %35.9 azaldığı, bulanık mantık esaslı dağıtım modelinde ise bu oranın %38.2 olduğu belirtilmiştir. Her iki dağıtım ortalama parsel büyüklüğü yönünden değerlendirildiğinde mülakat esaslı dağıtımda ortala parsel büyüklüğü %13.4 artar iken bulanık mantık esaslı dağıtım modelinde ise %24 artış görülmüştür. Çıkan sonuçlarda ortalama parsel büyüklüklerinin az olmasının nedeni çalışma alanında az sayıda parsel bulunmasıdır. Ayrıca bulanık mantık esaslı dağıtım için harcanan süre, mülakat esaslı dağıtım için harcana sürenin %53'ü kadardır.
Özet (Çeviri)
In this study, artificial intelligence, fuzzy logic method, which is one of the methods of land consolidation study investigated the applicability of the distribution phase. One of the methods of artificial intelligence, fuzzy logic, which is what is most important stage of land consolidation activities ?distribution? phase was initiated. General Directorate of Agrarian Reform as a result of the distribution of the measured values are compared with the result obtained from the interview-based distribution. Evaluation of the results the number of parcels, the average parcel size, the time and labor spent on the new distribution model gave better results than the fuzzy logic-based distribution.In general, the number of parcels reduced by %40 as a result of land consolidation. Interview-based study, %35.9 decrease in the number of parcels distribution model, fuzzy logic-based distribution model is %38.2, this ratio is indicated. Average parcel size distribution was evaluated according to both interview-based distribution increases %13.4, while the average parcel size distribution model based on fuzzy logic has been a %24 increase. Average of the results from the small number of parcels in the study area, less because of the size of the parcel is located. In addition, the time spent fort he deployment of fuzzy logic-based, interview-based distribution is %53 of the total time spent.