Amasya ili eski ve yeni katı atık yönetiminin incelenmesi
Evaluation of old and new solid waste management in amasya
  1. Tez No: 324526
  2. Yazar: ABDULLAH CENK PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlar tarafından üretilen katı atık miktar ve türü, nüfusun ve ihtiyaçların artması ve teknolojik gelişmeler gibi sebeplerden ötürü her geçen gün artmaktadır. Katı atık yönetimi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli çevre sorunlarından biridir. Katı atık yönetim sisteminin başarısı geri kazanım oranının yüksekliği ve depolama sistemine giden atığın azaltılmasına bağlıdır. Katı atıkların en uygun şekilde bertaraf edilmesi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerin uygulanabilirliği için katı atık karakterizasyonunun yapılması gerekmektedir.Bu çalışmada Amasya İl'indeki eski ve yeni katı yönetimi incelenmiştir. Amasya kentinden kaynaklanan katı atıkların geri kazanım potansiyelini araştırmak amacıyla, kentteki farklı sosyo-ekonomik seviyeye sahip bölgelerde geri kazanım oranları pilot ölçekte tespit edilmiştir. Bu bölgelerde kaynakta ayırma yöntemi uygulanarak, katı atık miktar ve kompozisyonları bulunmuş ve bu analiz sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality and quantity of solid waste produced by human, increases day by day reasons like the increase in the population and needs and tecnological development. Solid waste management is one of the important environmental issues in the developed and developing countries. The achievement of solid waste management system, depend on recycling rates and decreasing of solid wastes which were send to landfill. There are various methods to dispose solid wastes properly. The caracterization of solid waste is required to implement these methods.In this study,old and new solid waste management in Amasya is investigated. To investigate the recycling potential of the solid wastes in Amasya, the recycling rates of several sites having different socio-economic levels were determined at a pilot-scale. In these regions, the amount and composition of solid wastes are found by applying the separating method in the source and this analysis results are evaluated.