Çeltik sapı ve kavuzu külünün puzolanik özellikleri ve beton özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect to concrete properties and the pozzolanic properties of paddy straw with glume ashes
- Tez No: 324551
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Beton yapıların çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Betonun özelliklerini iyileştirmek dayanıklılığını artırmak ve ekonomi sağlamak amacıyla beton üretiminde çimento ile birlikte puzolanik özellikte mineral malzemeler kullanılmaktadır.Son yıllarda yapılan çalışmalarda, tarımsal atıklardan, belirli işlemler sonucunda elde edilen külün puzolanik malzeme olarak kullanılabileceği belirtilmektedir.Ülkemizde tarım potansiyeli oldukça yüksektir. Tarım ürünleri içinde çeltik, özellikle belirli bölgelerde önemli yer tutmaktadır. Çeltik yetiştirilen bölgelerde, özellikle hasat mevsimi sonrasında meydana gelen çevre kirliliği küçümsenmeyecek boyuttadır. Hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak, hem de meydana gelen çevre kirliliğinin azaltılabilmesi için çeltik sapı ve kavuzu külünün endüstriye kazandırılması fayda sağlayacaktır.Bu araştırmada, tarımsal atıklardan, çeltik sapı ve kavuzu 400oC, 500oC, 600oC, 700oC, 800oC, 900oC ve 1000oC sıcaklıklarda kontrollü olarak 1,5 saat yakılarak, öğütülmesi sonucunda kül elde edilmiştir. Elde edilen küllerin öncelikle puzolanik özelliği fiziksel ve mekanik yöntemlerle analiz edilmiştir.Yapılan analizler sonucunda, puzolanik aktivitesi en iyi olan küllerin, 600oC sıcaklıkta kontrollü olarak 1,5 saat yakılarak elde edilen çeltik sapı ve kavuzu külleri olduğu tespit edilmiştir. 600oC sıcaklıkta elde edilen küller, %0, %5, %15 ve %25 oranında ve birbirleriyle oluşturabilecekleri bütün eşleştirilmeler çimento yerine ikame edilmiş ve 16 farklı seri beton üretilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlarla betonların fiziksel ve mekanik özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Types of concrete structures is increasing every day. Cement concrete production in order to improve the properties, increase the resistance of concrete and ensure the economy with pozzolanic materials are used in mineral properties.In recent years studies, the puzzolanic material of the ash obtained from agricultural waste, certain operations can be used as indicated.In our country is very high agricultural potential. In agricultural products, paddy, plays an important role, especially in certain regions. Paddy is grown in regions, sized environmental pollution can not be underestimated, especially occurring after the harvesting season. To give the ash of paddy straw and glume industry for both contribute to the country's economy and reduce the environmental pollution will be useful.In this research, the paddy straw and glume from agricultural wastes as controlled temperatures 400oC, 500oC, 600oC, 700oC, 800oC, 900oC and 1000oC for 1,5 hours as a result of burning and grinding the ash is obtained. Firstly, pozzolanic feature of the obtained ashes were analyzed by physical, chemical and mechanical methods.Result of the analysis, temperature of 600 degrees centigrade (600oC) for 1,5 hours in a controlled incineration of paddy straw and glume ashes obtained from the ash pozzolanic activity was found to be the best.. Obtained at temperature of 600 degrees centigrade (600oC) ashes, 0%, 5%, 15% and 25%, and the all of matching cement was substituted for each other can build and 16 different series of concrete produced. The obtained experimental results, mechanical and physical properties of concretes were evaluated.