Katı yakıtlı kazanlara uyumlu pelet brülörü tasarımı ve imalatı
Design and manufacture of pellet burner compatible with the solid fuel boilers
  1. Tez No: 324552
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL TÜZÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL DELİKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında günümüz ısıtma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan katıyakıtlı kazanlara uyumlu pelet brülörü tasarımı ve prototip imalatı yapılmıştır.Tez konusu özel yakıcı sistem, 3 boyutlu olarak Solidworks programında tasarlanmışolup, prototip imalatı ve testi için Esendir Makina Ltd. Şti. ile ortak bir çalışmayapılmıştır.Gelişen teknoloji ile artan enerji ihtiyacı, fosil yakıtların fiyatlarındaki artışlar veçevreye olan olumsuz etkileri yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlukılmıştır. Ülkemizde modern biyokütle enerjisinin daha yaygın kullanılmasıgerekmektedir.Bir biyoyakıt türü olan pelet yüksek kalorili, düşük emisyon, düşük kül ve düşüknem oranlarına sahip çevreci bir yakıttır. Ülkemizde hava kirliliğinin önlenebilmesi,yakıttan daha çok verim elde edilebilmesi için konutlarda kullanılan kömürlükazanların, yüksek verimle pelet yakan pelet yakıcı brülör ile modernize edilmesigerekmektedir. Böylece kömürlü bir kazan, otomatik, emniyetli ve verimli bir şekildepelet yakabilir hale getirilecektir.Tasarlanan ürünün ısıtma sistemlerinde ve proseslerde daha yaygın kullanılmasıyla,yakıt harcamalarında ve sera gazı emisyon oranlarında önemli azalmalar sağlanacak,fosil yakıtların tüketimi ve enerjide dışa bağımlılığımız azalacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design and manufacture of prototypes of pellet boilers compatible withsolid fuel burners which are widely used in today?s heating systems were made.Special burning system which is the topic of the thesis, is designed in 3D Solidworksprogram, In prototyping and testing a study was conducted in partnership withEsendir Machinery Co.Increasing energy needs by developing technology, increases the prices of fossilfuels and the negative effects on the environment necessitated the use of renewableenergy sources. Modern biomass energy should be used more widely in our country.Pellet, which is a biofuel type, is an environmentally friendly fuel with high-calorie,low-emission, low ash and low humidity. For the prevention of air pollution in ourcountry, in order to achieve more efficiency in fuel used residential coal-fired boilersthe burner needs to be modernized with pellet-burning wood pellets with highefficiency burner. Thus, a coal-fired boiler can be transformed into an automatic, safeand efficient wood pellet burner.With the more widespread use of the designed product in heating systems andprocesses, significant reductions in fuel expenditures and greenhouse gas emissionrates will be provided fossil fuels consumption and dependence on foreign energywill be reduced.