Yakıt pillerinde kullanılmak üzere farklı morfolojilerde malzeme sentezi
Synthesis of composite materials with different morphologies for fuel cell applications
  1. Tez No: 324567
  2. Yazar: RABİA ÖZSAKARYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİBEL DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Katı oksit yakıt pillerinin üretiminin hızlanması ve maliyetinin düşürülmesi için düşük sıcaklıkta yüksek performans gösteren malzemelerin sentezlenmesi gerekmektedir. Bu da büyük ölçüde elektrolit materyalinin yapısına bağlıdır. Seryum karbonat kompozitleri, orta sıcaklık katı oksit yakıt pilleri için umut verici elektrolit materyalleri olarak görülmektedir.Bu tez çalışmasında SOFC için SGDC/karbonat kompozit elektrolitleri sentezlenmiştir. Nano boyutlu SGDC tozlarının sentezi hidrotermal metot ile gerçekleştirilmiştir. Kompozit elektrolit, SGDC ile karşılaştırıldığında daha yüksek iyonik iletkenliğe sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca SOFC için yeni bir yöntem denenerek nanotel yapılı elektrolitler sentezlenmiştir.Sentezlenen elektrolitler yapısal ve elektrokimyasal olarak X-ray difraksiyonu, SEM, EDX, TG-DTA ve İmpedans spektroskopisi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is required to synthesize new materials having high performance to increase the production rate of solid oxide fuel cells with the electrolyte material used. Doped ceria (CeO2) carbonate composites have been seen promising electrolyte materials for intermediate temperature solid oxide fuel cells.In this thesis nano-sized SGDC/carbonate composite electrolytes with different morphologies have been synthesized by hydrothermal method. Composite electrolytes have higher ionic conductivity in compared to SGDC. In addition, a new method has been tried to make nanowires of SGDC composite electrolytes.The characterization of synthesized electrolytes have been made by X-ray diffraction, SEM, EDX, TG-DTA and Impedance spectroscopy.