Hibrit yapay sulak alan ve adsorbant kolon sistemiyle alabalık yetiştiriciliği atık sularının arıtılmasında bazı akvaryum bitkileri üretim denemesi
Some aquarium plants production in trout aquaculture waste water treatment with the use of hybrid artifical wetland and adsorbent column systems
- Tez No: 324583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, emergent bitkilerden saz (Typha latifolia) dikilen yüzey altı akışlı yapay sulak alan, submergent bitkilerden Elodea (Elodea canadensis) dikilen serbest yüzey akışlı yapay sulak alan ve son kademede zeolitten (klinoptilolit) oluşacak şekilde yerleştirilen entegre bir yapay sulak alan sistemine farklı hidrolik yüklenme oranlarında (5-10-20 m/gün) uygulanan alabalık yetiştiriciliği tesislerinin çıkış sularında askıda katı madde, azot ve fosfor bileşenlerinin arıtılması ve süs bitkisi olan Elodea'nın ticari olarak üretilmesi olanakları araştırılmıştır.Mart-Ağustos 2011 dönemini kapsayan 180 günlük çalışmada entegre sistemle giriş suyundaki bulanıklığın %60, askıda katı maddenin %57, toplam amonyak azotunun %67, toplam azotun %34, çözünmüş reaktif fosforun %40 ve toplam fosforun %70 oranlarında giderildiği, çıkış suyunda nitrit azotunun %285 oranında arttığı, nitrat azotunun ise %14 oranında azaltıldığı belirlenmiştir (p
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to retain nitrogen (N) and phosphorus (P) of effluent water from a land-based rainbow trout culture system by means of flowing the output water through a subsurface-flow (Typha latifolia) followed by a surface-flow (Elodea canadensis) and a mineral bed (clinioptilolite) at various hydraulic loads (5, 10 and 20 m/day).