Farklı oranlarda astaksantin ilave edilen yemlerle beslenen tatlı su ıstakozunda (Astacus leptodactylus, Esch, 1823 )pigmentasyon, büyüme ve yaşama oranı üzerine etkisi
Effects of different dietary astaxanthin level on pigmentation, growth, survival rate of the freshwater crayfish ( Astacus Leptodactylus, Esch, 1823)
  1. Tez No: 324582
  2. Yazar: BUKET YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında; yaklaşık 0,18 g canlı ağırlık ve 20,12 mm total boy ölçülerindeki II. dönem tatlı su ıstakozu (Astacus leptodactylus)'un yemlerine eklenen farklı oranlardaki astaksantinin büyüme, yaşama oranı ve pigmentasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme farklı oranlarda astaksantin içeren (50 mg/g, 100 mg/g, 150 mg/g ve astaksantin içermeyen) dört farklı yem grubu için 3'er tekrarlı olarak 90 gün yürütülmüştür.Yemlere farklı oranlarda astaksantin ilavesinin büyüme açısından oransal ağırlık ve boy artışı değerleri bakımından en yüksek değerler A100 grubundan, en düşük değerler ise K0 grubundan elde edilmiştir. Fakat bu büyüme oranlarının istatistiki açıdan önemli bulunmamıştır (p>0,05). En iyi yaşama oranı K0 grubunda gözlemlenirken (%66,67), en düşük yaşama oranı ise A100 grubu (%40,35) olarak kaydedilmiştir. Pigmentasyon incelendiğinde ise en yüksek oran A150 grubunda ( et numunesi: 1,9 mg/g; kabuk numunesi: 20,3 mg/g), en düşük oran ise K0 grubunda (et numunesi: 0,9 mg/g; kabuk numunesi: 13,5 mg/g olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of astaxanthin that is added the feeds of crayfish (Astacus leptodactylus) (0,18 g initial body weight and 20,12 mm total length second stage) at different ratios, on the growth, survival rate and pigmentation are studied. The experiments lasted 90 days and four diet groups containing different rates of astaxanthin (50 mg/g, 100 mg/g, 150 mg/g and the one without any astaxanthin) are applied for three times.The maximum and the minimum effects of adding astaxanthin to the feeds at different rates on the relative increase of weight and length are observed from the A100 group and K0 group, respectively. However, the significance of the growth rates is determined to be low (p>0.05). While the best result in terms of survival is attained from K0 group (66.67%), the worst survival rates belong to A100 group (40.35%). When the pigmentation is examined, the highest rate belongs to A150 group (meat sample: 1.9 mg/g; shell sample: 20.3 mg/g) while the minimum belongs to K0 group (meat sample: 0.9 mg/g; shell sample: 13.5 mg/g).