Yerfıstığı (Arachis hypogaea L.) yetiştiriciliğinde farklı çeşitler ve sıra üzeri mesafelere göre tek ve çift sıralı ekim yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparasion of single and twin planting patterns with different varieties and in-row spacings in peanut (Arachis hypogaea L.) cultivation
  1. Tez No: 324589
  2. Yazar: ABDULLAH KADİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı büyüme formlarına sahip yerfıstığı çeşitleri için, en yüksek verim ve kaliteli ürünün alınabileceği ekim yöntemini belirlemektir. Bu amaçla; farklı sıra üzeri mesafelere göre (10, 15, 20 cm) klasik ekim yöntemi olan tek sıra ekim yöntemi (70-70-70 cm sıra aralığı) ile çift sıra ekim yöntemi (70-25-70 cm sıra aralığı); farklı gelişme formundaki çeşitlerde (yatık Georgia Green, yarı yatık NC-7, yarı dik Halisbey, dik Florispan), 2009 ve 2010 yıllarında Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde (Aksu/Antalya) denenmiştir. Tarla denemeleri, tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ana parsellerde 4 farklı çeşit, alt parsellerde 3 adet sıra üzeri sıklığı ve en alt parsellerde ise iki ayrı ekim yöntemi denenmiştir. Meyve verimi (kg/da) bakımından; tüm sıra üzeri mesafe ve ekim yöntemlerinde çeşitler Halisbey > NC-7 > Florispan > Georgia Green şeklinde (genel ortalama olarak sırasıyla 555.15, 469.91, 397.43 ve 354.23 kg/da), tüm çeşit ve ekim yöntemlerinde sıra üzeri mesafeler 15 cm ? 20 cm ? 10 cm şeklinde (genel ortalama olarak sırasıyla 448.55, 447.38 ve 436.60 kg/da) ve tüm çeşit ve sıra üzeri mesafelerde ekim yöntemleri ise çift sıra > tek sıra şeklinde (genel ortalama olarak sırasıyla 487.29 ve 401.06 kg/da) sıralanmıştır. Sıra arası ve sıra üzeri ekim sıklığı azaldıkça bitki başına verim, meyve sayısı ve I. kalite meyve sayısında artışlar ve II. kalite meyve sayısında ise azalışlar olmuştur. Diğer incelenen özellikler bakımından sadece çeşitlere göre önemli ve anlamlı değişimler meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the best-planting method to be taken high yield and quality product for peanut varieties with different growth forms. For this purpose, single row planting method which is a classic method (70-70-70 cm inter-row spacing) and twin-row planting method (70-25-70 cm row spacing) based on a different intra-row distances (10, 15, 20 cm) were tested on the varieties having different bunch forms (decumbent Georgia Green, semi-decumbent NC-7, semi-upright Halisbey, upright Florispan), in 2009 and 2010 at the Batı Akdeniz Agricultural Research Institute (Aksu / Antalya). Field experiments were established in a randomized complete block design as a split-split plot with four replications. Four different varieties in main plots, three intra-row spaces in sub plots and two different planting pattern in sub-sub plots were placed. Average pod yields of the varieties were ordered as Halisbey > NC-7 > Florispan > Georgia Green (555.15, 469.91, 397.43 and 354.23 kg/da respectively) in all intra-row spaces and planting patterns. Pod yields of the intra-row spaces were ordered as 15 cm ? 20 cm ? 10 cm (448.55, 447.38 and 436.60 kg/da respectively) in all varieties and planting patterns. Pod yields of the planting patterns were ordered as twin-row > single row (487.29 and 401.06 kg/da respectively) in all varieties and intra-row spaces. Yield per plant, fruit numbers per plant and first quality fruit numbers increased but second quality fruit numbers decreased as intra and inter row spacing decreased. For the other studied traits, significant differences were found only among the varieties.