Anadolu karaçamı [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb) Holmboe] kayı ağaçlandırma denemesinde genetik çeşitlilik
Genetic diversity in kayı forestation trial of anatolian black pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb) Holmboe]
  1. Tez No: 324590
  2. Yazar: ORHAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada 10 Anadolu Karaçamı orijinine ait fidanlarla kurulan ağaçlandırma denemesi adaptif karakterler bakımından karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda ölçülen karakterler bakımından bazı genetik ve fenotipik parametreler ile genetik kazanç miktarları tahmin edilmiştir.Deneme Kayıköyü/Merkez/Isparta ağaçlandırma sahasında 2001 yılında rastlantı parselleri deneme desenine uygun ve 3 yinelemeli olarak kurulmuştur. Denemede her populasyon 10'ar aile ile, her aile de her bir yinelemede 10 fidanla temsil edilmiştir.Araştırmada 9. yaşına ulaşan fidanların boyları, dal açıları, dal sayıları, dal kalınlıkları ve orijin düzeyinde yaşama yüzdeleri ölçülmüştür. İstatistiksel değerlendirmelere göre, ölçülen karakterler bakımından gerek populasyonlar arasında gerekse populasyon içi aileler arasında istatistiksel olarak önemli düzeyde farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca, elde edilen sonuçlara göre yüksek genetik kazanç için populasyon yerine populasyon içi aile seleksiyonu tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, forestation trial that was established with saplings from 10 Anatolian Black Pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb) Holmboe] populations was compared in terms of some adaptive characteristics. Some genetic and phenotypic parameters measured and the amount of genetic gain was estimated for each trait.Trial was established in Kayı/Isparta forestation area, in 2001 according to Randomized Plot Desing with 3 replications. In the trial, each population was represented by 10 families and each family was represented by 10 seedlings in each replication.Height, branch angles, branch number, branch thickness of saplings that are 9 years old and the mean of living percentage of the populations were measured. According to statistical evaluations, statistically significant differences emerged in terms of traits characters either among and within populations. Also, according to the results family selection should be preferred instead of population for high genetic gain in tree breeding studies on this species.