Yenikapı (İstanbul) kazılarında açığa çıkan Neolitik döneme ait odunların teşhisi
Identification of the woods belongs to Neolithic Age released from the Yenikapı (Istanbul) excavations
  1. Tez No: 324599
  2. Yazar: REHA MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Archeology, Botany, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İstanbul Marmaray Metro Projesi kapsamında Yenikapı'da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Neolitik Döneme ait kalıntılar elde edilmiştir. Bu kalıntılar arasından çıkarılan odun örnekleri ile özel olarak geliştirilen donduruculu kızaklı mikrotom ile kesitler alınmıştır. Alınan kesitler ile yapılan daimi preparatlar mevcut referans preparatlar ve atlaslar ile karşılaştırılarak bu odun örneklerinin teşhisleri yapılmaya çalışılmıştır.Kazı alanından elde edilen odun örneklerinin hangi türe ait olduğunu tespit etmek için yaptığımız bu çalışmada toplanan 430 parça odun örneğinden sadece 240 tanesinden kesit alınabilmiştir. Teşhisi yapılan örnekler arasında, Quercus spp., Juniperus spp., Ficus carica, Juglans regia, Fraxinus spp., Alnus glutinosa, Abies spp., Salix sp., Acer campestre, Ulmus minor, Castanea sativa, Taxus baccata taksonları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ruins occurrence remains from Neolithic Age in Yenikapı result of Marmaray Metro Project archaeological excavations. Woody samples of this ruins sectioned with specially developed freezing sliding microtome. These sections were became permanent preparates and they compare with present reference preparates, wood identification atlases and books and try to identification their taxa.Within 430 wood samples only 240 samples could be sectioned. Results of the identification, Quercus spp., Juniperus spp., Ficus carica, Juglans regia, Fraxinus spp., Alnus glutinosa, Abies spp., Salix sp., Acer campestre, Ulmus minor, Castanea sativa, Taxus baccata were determined.