Doğrusal ve doğrusal olmayan kafes sistemlerin genetik algoritma ile optimum tasarımı
Optimum design of linear and nonlinear truss systems using genetic algorithm
  1. Tez No: 324612
  2. Yazar: DURSUN DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada güncel optimizasyon yöntemlerinden biri olan Genetik Algoritma ile doğrusal olarak çözülmüş düzlem ve uzay kafes sistemlerin minimum ağırlıklı olarak boyutlandırılması yapılmıştır. Ayrıca, geometrik bakımdan doğrusal olmayan sistemleri gerçeğe daha yakın temsil eden ardışık yaklaşım yöntemiyle doğrusal olmayan şekilde analiz edilmiş düzlem ve uzay kafes sistemlerin minimum ağırlıklı olarak boyutlandırılması da gerçekleştirilmiştir.Doğrusal sonlu elmanlar yönteminin ve ardışık yaklaşım metodunun matematiksel tanımı verilmiş ve bu yöntemlerin Genetik Algoritma (GA) ile minimum ağırlıklı tasarımda kullanılması matlab dilinde yazılan programla sağlanmıştır.Doğrusal ve doğrusal olmayan analiz sonuçları kullanılarak optimizasyonu gerçekleştirilen sistemlerin optimizasyon sonuçlarında farklılıklar olup olmadığı incelenmiş ve oluşan farklılıkların sebepleri belirlenmiştir. Ayrıca ulaşılan sonuçların literatürden elde edilenlerle karşılaştırması yapılmıştır.Doğrusal ve doğrusal olmayan analiz kullanılarak optimizasyonu yapılan sistemlerde, optimizasyon sonuçlarının neredeyse aynı olduğu, oluşan farklılıkların ise oldukça küçük değişiklikler şeklinde meydana gelip, sınır durumda bulunan doğrusal analizle optimizasyon sonuçlarının bir üst kesite taşınması gerekliliğini ortaya çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
Master ThesisIn this study; genetic algorithms is used to perform optimum design of plane and space truss systems for minimum weight. Besides geometrically nonlinear behavior of the plane and space truss systems are considered using a successive iterative technique to represent the behavior of the system better in the optimum design of the truss structures.The explanation for the finite element method and successive iteration technique is given and also application of Genetic Algorithm along with these methods to perform the optimum design of truss structures are shown by coding a computer program in Matlab.The comparison is made to figure out the possible differences between the results obtained from the optimum design of linear and nonlinear design of the truss systems. The reasons of the possible differences are searched and results obtained in the study are also compared with the ones evaluated by other researchers from the literature.It is seen that the optimum results using linear and nonlinear analysis are usually almost the same, and the differences are very small. It is also observed that it is necessary to go to an upper section if the section is on the limit when the linear analysis is used.