Bükülme noktası bakımından sabit ve esnek doğrusal olmayan regresyon modellerinin karşılaştırılması: Farklı sistemlerde yetiştirilen Denizli tavuklarınında büyümenin modellenmesi örneği
Comparison of fixed and flexible nonlinear regression models with respect to the inflection point: An example of modelling growth in Denizli chickens raised in different systems
  1. Tez No: 940977
  2. Yazar: HARUN RAŞİT MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NARİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı toplam 156 adet karışık cinsiyetten Denizli tavuğunun çıkıştan 26 haftalık yaşa kadar olan canlı ağırlıklarının bireysel olarak saptanması, bireysel canlı ağırlık değerleri kullanarak da kanatlılarda yaygın olarak kullanılan büyüme eğrisi modellerinden hangisinin Denizli tavuklarına en uyumlu olduğunun belirlenmesidir. Çalışmada aynı zamanda konvansiyonel derin altlıklı sistem, zenginleştirilmiş derin altlıklı sistem ve konvansiyonel katlı kafes sistemleri kullanılmıştır. Farklı yetiştirme sistemlerinde barındırılan Denizli tavuklarının haftalık canlı ağırlıklarının doğrusal olamayan regresyon analizlerinde Gompertz, Lojistik, Von Bertalanffy gibi bükülme noktası bakımından sabit sigmoidal modeller ve Richards, Levakovich, Janoschek gibi bükülme noktası bakımından esnek fonksiyonlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the individual live weights of 156 mixed-sex Denizli chickens from hatching to 26 weeks of age and to determine which of the growth curve models commonly used in poultry is the most suitable for Denizli chickens by using the individual live weight values. Conventional deep litter system, enriched deep litter system, and conventional multi-layer cage systems were also used in the study. In the nonlinear regression analyses of the weekly live weights of Denizli chickens housed in different rearing systems, fixed sigmoidal models with respect to inflection point such as Gompertz, Logistic, Von Bertalanffy, and flexible functions with respect to inflection point such as Richards, Levakovich, Janoschek were used.