Güneydoğu Türkiye ofiyolitik kromititlerinin petrojenezi: Kromit kimyası, platin grubu element jeokimyası ve mineralojisi
Petrogenesis of ophiolitic chromitites from the Southeastern Turkey: Chromite composition and geochemistry and mineralogy of platinum group elements
- Tez No: 324615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Güneydoğu Türkiye ofiyolitik kromititleri çoklukla manto peridotitleri (harzburjit ve dunit) içerisinde damar ve merceksi bir yapıda bulunmaktadır. Cr içerikleri bakımından geniş bir kimyasal bileşim aralığına sahip olan kromititlerin (Cr# = 39?82) toplam PGE içerikleri 42 ilâ 348 ppb arasında değişmektedir (ort: 135 ppb). Yüksek?Cr bileşimli kromititler (Cr# > 70; Mg# = 45.3?67) çoklukla düşük TiO2 içerikleri (?0.2 %ağ.) ve kısmen daha yüksek toplam PGE içeriklerine sahip olmakla birlikte (ort: 158 ppb), Cr içerikleri bakımından kısmen daha fakir olan kromititler (Cr# < 70; Mg# = 57.2?75.2) daha yüksek TiO2 içerikleri (0.2?0.4 %ağ.) ve kısmen daha düşük toplam PGE içerikleri ile temsil olur (84 ppb). Bununla birlikte yüksek?Cr içeren bir örnekte toplam PGE içeriği 2.7 ppm aşan bir zenginleşme gözlenmiştir. PGM ve BMM mineralojisi, kromitlerin yüksek sıcaklık (1300oC?1000oC) ve düşük ?S2 (?4) koşullarında kristallendiğini göstermektedir. GD Türkiye ofiyolitik kromititlerinin kimyasal, mineralojik, iz element, ilksel ergiyik bileşimleri, birincil kapanımların dokusal ve mineralojik bileşimleri incelendiğinde; yüksek?Cr bileşimli kromititlerin bir yitim ortamında boninitik karakterli bir ergiyik, yüksek?Al bileşimli olanların ise ya okyanus ortası sırtı bölgesinde OOSB tipi bir ergiyikten itibaren ya da yay gerisi havza ortamında kristallendikleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ophiolitic chromitites from southeastern Turkey are located within the mainly mantle peridotites (harzburgite and dunite) in the form of veinlets and lenticular bodies. Chromitites show a wide variation of Cr composition (Cr# = 39?82), range between 42 and 348 ppb (mean 135 ppb) in total PGE concentrations. High?Cr chromitites (Cr# > 70; Mg# = 45.3?67) mainly contain low TiO2 (?0.2 %wt.) and higher total PGE contents (mean 158 ppb), whereas low?Cr ones (Cr# < 70; Mg# = 57.2?75.2) contain higher TiO2 contents (0.2?0.4 %wt.) and represented lower total PGE contents (84 ppb) slightly. However, one sample in high?Cr composition show a significant enrichment in PGE up 2.7 ppm. PGM and BMM mineralogy suggests that chromites crystallized high temperature (1300oC?1000oC) and low ?S2 (?4) conditions. Chemical, mineralogical, trace element, calculated primitive melts composition in southeastern Turkey ophiolitic chromitites and also textural, mineralogical features of primary inclusions indicate that the high?Cr chromitites are crystallized out of boninitic melt in a subduction environment, whereas chromitites of high?Al composition are thought to crystallized either from the MORB type melt in mid oceanic ridge setting or back?arc environment.