Kompleks ve tuzca doygun çözeltiler tarafından oluşturulan porfiri tip maden yatakları: Karakartal (Kemaliye-Erzincan) Au-Cu maden yatağı örneği
Karakartal (Kemaliye-Erzincan) porphyry Au-Cu deposit: An example of complex and saturated solutions formed porphyry type ore deposits
- Tez No: 324634
- Danışmanlar: PROF. MİĞRAÇ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Karakartal porfiri Au-Cu cevherleşmesi (Kabataş Köyü ,Kemaliye, Erzincan) Orta-Üst Eosen yaşlı çok fazlı inrüzif kayaçlarla ilişkili olarak oluşmuştur. Cevherleşmenin merkezinde yaygın olarak potasik alterasyon ürünlerinin gözlendiği cevherleşmenin kenar zonlarında propilik alterasyon egemendir. Sahada gözlenen biyotitler flogopit-estonit bileşimlidir ve potasik alterasyonun klorit-serizit alterasyonuna dönüşümüyle biyotitlerin Ti miktarında bir azalma, buna karşın Fe+Mn ve Mg miktarlarında ise düzgün bir artış meydana gelmiştir. Ti+4 içeriklerine göre biyotitlerin 485-840 oC sıcaklıkta oluştukları belirlenmiştir. Kloritler pinoklorit ve ripidolit bileşimlidir. Al+4 içeriğine göre 216-432 oC'de oluştuğu hesaplanan bu kloritler genellikle birincil ve ikincil biyotitlerin dönüşümü ile oluşmuşlardır. Bu dönüşüm esnasında açığa çıkan Ti+4, muhtemelen bu olayla eş zamanlı olarak gerçekleşen manyetit-hematit dönüşümü sırasında hematitlerin yapısına girerek Ti- hematitleri oluşturmuştur. Manyetit bulunmayana örneklerde ise, Ti+4 rutilin oluşumuna yol açmıştır. Kuvars damarlarında sıvı kapanımlar petrografik özelliklereine göre tek fazlı, iki fazlı ve çok fazlı olmak üze üç farklı guruba ayrılmıştır. Mikrotermometrik, Raman ve SEM-EDX çalışmaları ile sıvı kapanımların Ca-Fe-Mg-Na Cl tuzları ile CO2 ve CH4 bileşimlerinin bulunduğu belirlenmiştir. Mikrotermometrik çalışmalar ile kapanımların homojenleşme sıcaklıkları 180-840 oC tuzlulukları ise %3.23-%93 NaCl eşleniği olarak belirlenmiştir. 1000 oC üstünde homojenleşmeyen kapanımlar da cevherleşme ile ilişkili kuvars damarlarında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Karakartal (Kabataş village, Kemaliye Erzincan) deposit is genetically related to Middle-Late Eocene multiphase porphyritic intrusive rocks. The deposit is characterized by a central potassic alteration zone that grades into a propilitic alteration towards the outer zones. The central zone is generally overprinted by a chlorite-sericite alteration. Biotities in the deposit have flogopite-eastonite composition. With overprinting of potasic alteration by chlorite-sericite alteration, Ti contents of biotites are reduced at the expense of an increase in Fe+Mn and Mg contents. Thermometric calculations based on Ti+4 content of biotites gives 485-840 oC formation temperatures. Chlorites are calculated to have compositions of pynochlorite-ripidolite. Chlorites, which are determined to have formed at temperatures of 216-432 oC based on their Al+4 contents, are transformed mainly from the initial and secondary biotites. Ti+4 released as a result of this transformation entered into the structure of hematites and resulted in the formation of Ti-hematites, most probably during the magnetite-hematite transformation, coeval with biotite-chlorite transformation. In samples with no magnetite, released Ti+4 caused rutile formation in altered rocks. Fluid inclusions in the veins classified as single, two and multi-phase inclusions. Microthermometric, Raman and SEM-EDX studies show that inclusions have Ca-Fe-Mg-Na chlorine salts and CO2-CH4 components in vapor phases. According to microthermometric studies, homogenization temperatures and salinities of fluid inclusions span a range between 180-840 oC and 3.23-93 wt% NaCl eq respectivly. Inclusions that doesn?t homogenize over 1000 oC is also observed in the minerilalization related quartz veins.