Doronicum orientale Hoffm. türünün popülasyon düzeyinde bazı moleküler özellikler açısından değerlendirilmesi
The assesment of Doronicum orientale Hoffm. based on molecular features at the population level
- Tez No: 324635
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL COŞKUNÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Doronicum orientale Hoffm. (Asteraceae) türüne ait 19 popülasyon, nrDNA ITS bölgeleri ve RAPD profilleri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan bitki materyalleri 2004-2012 yılları arasında vejetasyon döneminde toplanmıştır. Toplanan örnekler silika jel içinde kurutulmuş ve yapraklardan DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Popülasyonlara ait ITS bölgeleri, evrensel ITS primerleri kullanılarak çoğaltılmış ve baz dizin analizleri gerçekleştirilmiştir. ITS bölge uzunluğunun 703-711 bp arasında, ITS1 uzunluğu 209-211 bp arasında, ITS2 uzunluğu 257-258 bp arasındadır. Bütün ITS dizinindeki % GC içeriğinin 53,2-53,6 arasında değiştiği bulunmuştur. ITS1 bölgesinin % GC içeriği 53,1-53,6 arasında değişirken, ITS2 bölgesinin % GC içeriğinin ise 51,8-52,7 arasında bulunmuştur. Üç RAPD primeri kullanılarak elde edilen DNA bantlarının büyüklüğü 350-2000 bp arasında değişmektedir. Oluşan toplam 23 banttan 21'inin polimorfik olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bantların dağılımları esas alınarak incelenen örneklerin benzerlik düzeyleri tespit edilmiştir. Ayrıca analizler sonucu elde edilen veriler kullanılarak popülasyonlar arasındaki moleküler varyasyonlar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 19 populations belonging to D. orientale Hoffm. (Asteraceae) were compared based on nrDNA-ITS and RAPD profiles. Plant materials used in this study were collected in suitable vegetation period during the field study in 2004-2010. DNA isolation was carried out from healthy silica-dried leaves. Primarily, ITS regions of the examined populations were amplified by using ITS universal primers and then sequenced. It was determined that length of ITS region varies between 703-711bp. While length ITS1 varies between 209-211 bp, length of ITS2 varies between 257-258 bp. In addition, it was found that % GC contents of whole ITS varies between 53,2-53,6. While, % GC content is 53,1-53,6 in ITS1 it is 51,8-52,7 in ITS 2. The size of DNA bands obtained using three RAPD primers varies from 350 to 2000 bp. It was found that 21 of total 23 bands were polimorphic. Examined samples base on the bands profile were grouped according to similarity level. Additionally molecular variations among the examined populations were identified by phylogenetic analysis.