2-Hidrojenbenzimidazol ile 4-Okso-4-((4-Sülfomoilfenil)Amino)büt-2-enoik asit tuzunun sentezi, geçiş metal komplekslerinin hazırlanması ve kullanım alanlarının araştırılması
Synthesis and structural studies of proton transfer salt between 2-Hydrogenbenzimidazole and 4-Oxo-4-((4-Sulfamoylphenyl)Amino)but-2-Enoic acid and their transition metal complexes, and studies on their applications
- Tez No: 324670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Cengiz YENİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak sülfonilamid (SA) ve maleik anhidritin (MAL) tepkimesinden 4-Okso-4-((4-sulfomoilfenil)amino)büt-2-enoik asit (HSAMAL) bileşiği, HSAMAL? dan 2 hidrojenbenzimidazol (Bİ) ile proton transfer tuzu bileşiği (HBİSAMAL) hazırlanmıştır. Ayrıca bu tuzun Fe(II), Co(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) geçiş metal kompleksleride sentezlenmiştir. Proton transfer tuzunun yapısı 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR,UV-Vis metotları ile aydınlatılmıştır. Amorf haldeki geçiş metal komplekslerinin yapıları ise FT-IR, ICP OES, UV-Vis, manyetik duyarlılık ve molar iletkenlik sonuçları dikkate alınarak önerilmiştir. Ayrıca, sentezlenen maddelerin insan eritrosit hCA I ve hCA II izoenzimleri üzerindeki inhibisyon etkilerini belirlemek üzere in vitro çalışmalar yapılmıştır. Yeni sentezlenen maddelerin izoenzimlerin esteraz aktivitesini inhibe ettiği tespit edilmiştir. Bu maddelerin inhibisyon değerlerinin kontrol bileşiği asetazolamid (AAZ) değerleri ile kıyaslanabilir büyüklükte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first, 4-oxo-4-((4-sulfamoylphenyl)amino)but-2-enoic acid (HSAMAL) has been synthesized from the reaction between sulfonylamide (SA) and maleic anhydride (MAL) and second, proton transfer salt ((HBİ)+(SAMAL)-) has been prepared from 2 hydrogenbenzimidazole (Bİ) and HSAMAL. Five transition metal complexes (Fe(II), Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II)) of the salt have also been synthesized. The structure of proton transfer compound has been proposed by using 1H NMR, 13C-NMR, UV-Vis techniques. The structures of amorphous metal complexes have been proposed by using, FT-IR, ICP OES, UV-Vis, magnetic susceptibility and molar conductivity techniques. In addition, in vitro studies have been performed to determine the inhibition effects of synthesized compounds on human erythrocyte hCA I and hCA II isoenzymes. It has been observed that synthesized compounds have affected esterase activities of hCA I and hCA II and the inhibition values of these compounds are comparable with the inhibition values of control compound acetazolamide (AAZ).