Karşılatırmalı standart belirleme yöntemi ile ülkemizdeki hafif raylı sistemlerin karşılaştırılması
Evaluating light rail transit systems in our country with the method of comparative benchmarking
  1. Tez No: 324681
  2. Yazar: RUKİYE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR VİTOŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kentsel toplu taşımada raylı sistemlere olan talep her geçen gün artmaktadır. Artan kent nüfusuna bağlı olarak insanların daha konforlu ve hızlı seyahat etme taleplerine karşılık verebilen raylı sistemler birçok kentin trafik sorununu çözmede öncelikli hale gelmiştir. Dolayısıyla, ortalama nüfusa sahip kentlerde tramvay ve metro arasındaki boşluğu dolduran hafif raylı sistemler bir çok kentimizin toplu taşıma ihtiyacını karşılayabilecektir.Bu çalışmada öncelikle kentsel toplu taşımada kullanılan raylı sistemlere değinilmiştir. Daha sonra, kentin ihtiyacına göre doğru raylı toplu taşıma sisteminin seçilmesi ve seçilen sistemin verimli kullanılması hedeflenmiştir. Ülkemizde aktif olarak işletilen hafif raylı sistemlerin Karşılaştırmalı Standart Belirleme Yöntemi kullanılarak ne kadar verimli kullanıldıkları belirlenmiştir. Ayrıca, ortalamanın altında kalan sistemlerin verimli çalışan diğer sistemlerin işletme politikalarını izleyerek performanslarını nasıl arttırabilecekleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The demand for railway systems in urban public transport increases every day. Depending on the increasing urban population, railway systems that could respond to the demands of the people to travel more comfortable and faster have become a priority for solving the traffic problems of many cities. Therefore, light rail systems that fill the gap between tramway and subway in cities with an average population will be able to meet the public transport needs of our cities.In this study, rail systems used for urban public transportation have been firstly mentioned. Then, choosing the right rail public transport system according to the needs of the city and utilising the chosen system efficiently were aimed. By using the Method of Comparative Benchmarking, it was determined how efficiently the light rail transit systems operated actively in our country were used. It was also discussed how the systems whose performances were below the average could increase their performances by following the operation policies of other systems working efficiently.