Erzincan ilinde fasulye bitkilerinin toprak üstü aksamlarından izole edilen Rhizoctonia türlerinin anastomosis grupları ve patojenitesi
Anastomosis groups and pathogenicity of Rhizoctonia isolates from above-ground parts of bean plants in Erzincan province
- Tez No: 324760
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKOL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, 2010-2011 yıllarında Erzincan ilinde fasulye bitkilerinin toprak üstü kısımlarında ağ yanıklığı hastalığına neden olan Rhizoctonia izolatlarının anastomosis gruplarını ve patojenitelerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Yapılan izolasyonlar sonucu fasulye baklalarından 38 Rhizoctonia izolatı elde edilmiş ve anastomosis grupları (AG) belirlenmiştir. Elde edilen 34 Rhizoctonia solani izolatının AG-1 IB (1 izolat), AG-2-1 (4 izolat), AG-4 (HG I, HG II ve HG III alt gruplarına ait 24 izolat) ve AG-5 (5 izolat); 4 binükleik Rhizoctonia izolatının ise AG-E (2 izolat) ve AG-K (2 izolat) olduğu saptanmıştır. Belirlenen anastomosis gruplarına ait izolatlar sekans analizine tabi tutulmuş ve sonuçlar moleküler olarak da teyit edilmiştir. Fasulye yaprakları ve baklalarında yapılan patojenite testlerinde AG-1 IB'nin en virulant grup olduğu, AG-4 ve AG-5 izolatlarının sırasıyla onu takip ettiği belirlenmiştir. Türkiye'de bu güne kadar tarla şartlarında fasulye bitkilerinin toprak üstü aksamlarında Rhizoctonia tür ve anastomosis gruplarının belirlenmesine yönelik yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to identify anastomosis groups and pathogenicity of Rhizoctonia isolates from the aerial parts of bean plants in Erzincan province during the years of 2010-2011. At the result of the study, totally, 38 Rhizoctonia isolates were obtained from bean pods, and their anastomosis groups (AGs) were identified. AGs of 34 Rhizoctonia solani isolates were identified as AG-1 IB (1 isolate), AG-2-1 (4 isolates), AG-4 (24 isolates belonging to HG I, HG II and HG III of subgroups) and AG-5 (5 isolates); AGs of 4 binucleic Rhizoctonia isolates were identified as AG-E (2 isolates) and AG-K (2 isolates). All isolates of each anastomosis group were subjected to sequence analysis and the results were also confirmed as molecular. In pathogenicity tests on bean leaves and pods, the most virulent group was determined as AG-1 IB, it was followed AG-4 and AG-5 isolates, respectively. In Turkey, the anastomosis groups of Rhizoctonia isolates obtained from the aerial parts of bean plants in fields were determined for the first time in this study.