Erzurum ve Erzincan illerinde çilek bitkilerinden izole edilen Verticillium dahliae Kleb.'nın vejetatif uyum grupları, patojenitesi ve biyolojik mücadelesi
Vegetative compatibility groups, pathogenicity and biological control of Verticillium dahliae Kleb. isolated from strawberry plants in Erzurum and Erzincan provinces
  1. Tez No: 324761
  2. Yazar: TUBA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKOL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Erzurum ve Erzincan illerinde 2008-2010 yılları arasında çilek bitkilerinden izole edilen Verticillium dahliae izolatlarının Vejetatif Uyum Gruplarını (VCG), patojenitelerini ve biyolojik mücadelelerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Yapılan izolasyonlar sonucu 202 V. dahliae izolatı elde edilmiş ve bu izolatların VCG'ları belirlenmiştir. V. dahliae izolatlarından 782'si nit1 ve 99'u nitM olarak sınıflandırılan toplamda 881 mutant elde edilmiştir. Bu mutantların test izolatlarıyla eşleştirilmesi sonucu V. dahliae izolatlarının %73,4'ü VCG2B, %15,8'i VCG4B ve %6,4'ü de VCG2A olarak belirlenmiştir. Geriye kalan %4,4'lük kısmı oluşturan 9 izolatın ise uyum grubu tespit edilememiştir. Gruplar arasından seçilen izolatlar ile Fern çilek çeşidinde patojenite denemesi yapılmış ve bu deneme sonucunda izolatların farklı oranlarda virulanslığa sahip olduğu saptanmıştır. Gruplar arasında en yüksek hastalık şiddetini VCG2A izolatları vermiş, bunu sırasıyla VCG4B ve VCG2B izolatları takip etmiştir. Türkiye'de çilek bitkilerinden elde edilen V. dahliae izolatlarının VCG'ları ilk kez bu çalışma ile ortaya konulmuştur. Çilek bitkilerinden izolasyonlar esnasında elde edilen Clonostachys izolatları biokontrol etmeni olarak V. dahliae'ya karşı test edilmiştir. Toplamda 32 tane olan Clonostachys izolatları kültürel ve morfolojik olarak iki gruba ayrılmış ve bu grupların C. rosea ile C. rosea f. catenulata olduğu tespit edilmiştir. Clonostachys izolatları ile V. dahliae izolatları arasındaki etkileşim in vitro'da çalışılmış ve Clonostachys izolatlarının farklı oranlarda etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine Vegetative Compatibility Groups (VCGs) and pathogenicity and biological control of Verticillium dahliae isolates from strawberry plants in Erzurum and Erzincan provinces during 2008-2010. As a result of the isolations, 202 isolates of V. dahliae were obtained, and their VCGs were identified. In total, 881 mutants were obtained from V. dahliae isolates, and classified as nit1 (782 mutants) and nitM (99 mutants). At the end of mating of these mutants with test isolates, VCGs of V. dahliae isolates were identified as VCG2B (73,4%), VCG4B (15,8%) and VCG2A (6,4%). Compatibility groups of the remaining 9 isolates (4,4%) were not identified. The pathogenicity experiment was done in Fern strawberry cultivar with the selected isolates among these groups. As a result of this experiment, it was found that isolates had diseases severity in different rates. VCG2A isolates had the highest disease severity among these groups, it was followed VCG4B and VCG2B isolates, respectively. This is the first study of VCGs of V. dahliae isolates from strawberry plants in Turkey. Clonostachys isolates obtained during the isolation were tested as biocontrol agent against V. dahliae. In total, 32 isolates of Clonostachys were divided into two groups according to cultural and morphologically and of these groups were determined as C. rosea and C. rosea f. catenulate. The interaction between Clonostachys and V. dahliae isolates was studied in vitro, and Clonostachys isolates were found to have effect in different degrees.