Silindirik yapılarda yersel lazer tarayıcının kullanılması:Eğri minare örneği
Using of terrestrial laser scanner on cylindrical structures:The example of the curve minaret
- Tez No: 324770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bilgisayar ve lazer teknolojisindeki gelişmelerinin ışığında, yersel lazer tarayıcılar haritacılık sektöründe yoğun şekilde kullanılmaktadır. Özellikle objelere ait üç boyutlu konum verilerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde elde edilmesi, objelerin modellenmesi bu yöntemi etkin kılmaktadır.Bu çalışmada, yersel lazer tarayıcıyla yapılan tarama ölçülerinin silindirik yapılarda nasıl bir sonuç verdiği araştırıldı. Silindirik yapı olarak Aksaray'daki Eğri Minare seçildi. Eğri Minarenin beş ayrı noktadan tarama ölçüleri yapıldı. Ancak minare yüksek olduğundan dolayı, ayrıca yüksek binaların balkonlarından iki ayrı tarama daha yapıldı. Daha sonra bu tarama ölçüleri scanmaster ve polyworks yazılımları ile değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda objeye ait tüm nokta bulutları birleştirildi. Nokta bulutlarının standart sapmaları 1 cm'nin altında hesaplandı. Eğri Minarenin üç boyutlu görüntüsü elde edildi. Yersel lazer tarayıcılarla silindirik yapıların üç boyutlu modellemesinin, uygun tarama noktalarının seçilmesi durumunda rahatlıkla yapılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the light of developments in computer and laser technology, terrestrial laser scanners have been extensively used in mapping sector. Especially, three-dimensional position data of objects have been obtained as a fast and reliable and modeling of objects that make this method effective.In this study, it has been investigated that scan measuring of terrestrial laser scanners have been given how a result on the cylindrical structures. It was chosen Curve Minaret in Aksaray as cylindrical structure. Curve Minaret has been scanned from five different points. Two separate scans have been done more from balconies of two buildings, because, the Curve Minaret was higher. Later, these scannings have been evaluated by Scanmaster and PolyWorks software. All point clouds belong to object have been combined in evaluation result. Standard deviation in the point clouds have been computed below one cm. a three-dimensional model of the Curve Minaret was obtained. It was seen that modeling of cylindrical structures by terrestrial laser scanners, could have been easily used in the event of selecting the appropriate scan points.