Çelik levhaların betona yapıştırılmasında ankraj uygulamaları
An application of end anchorages to bonded steel plates onto concrete
  1. Tez No: 324771
  2. Yazar: ERDAL KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Betonarme yapıların çelik levhalarla güçlendirilmesi, güçlendirme ve onarım alanında sık kullanılan güçlendirme yöntemlerinden biridir. Betonarme yapıların çelik levhalar ile güçlendirilmesi üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalarda deney elemanlarının, çelik levhalar akma dayanımına ulaşmadan önce göçmesi sıkça karşılaşılan bir sonuçtur. Betonarme bir sisteme çelik malzemeden uygulanacak bir güçlendirmenin, malzemenin akma dayanımına ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanması, sistemin gerek enerji tüketim düzeyini gerekse süneklik düzeyini olumlu etkileyecektir. Bu çalışmada betona yapıştırılan ve çekme kuvveti etkisindeki çelik levhaların uç bölgesinden ankrajla bağlanması araştırılmıştır. Çalışmanın değişkenleri levha ucunda kullanılan bağlantı detayı ve kullanılan ankraj sayısıdır. Yedi adet deney elemanı kullanılmıştır. Deney elemanlarının üçünde kullanılan uç bağlantısı, çelik levhanın akma dayanımına ulaşmasını sağlamıştır. Deneysel çalışma sonucunda, başlık levhası ile bulonlar arasına güçlü bir levha ilave edilmesinin veya bu bağlantının nervürlerle güçlendirilmesinin bağlantıyı başarılı kıldığı belirlenmiştir. Levha ucunda üç ankraj yerine iki ankraj kullanılması ise beklenmedik olumsuzlukların gelişmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Strengthening of reinforced concrete structural members by using steel plates is one of the commonly used methods at retrofitting and strengthening area. There are many studies about strengthening of RC structures by using steel plates. Many specimens at previous studies are failed without reaching the yield strength of steel plates. If the strengthening technique that uses steel members for the purpose is designed such that, steel is reached to its yield strength, therefore specimen?s ductility and energy dissipation is affected positively. In this study, application of anchorages to ends of steel plates under tension is investigated. The main parameters of the study are the details of anchorages and the number of anchorages that is applied to one end. Totally seven specimen are manufactured and tested. The details of the anchorages that are applied to three specimens among the seven are caused yielding of steel plates. Extra steel plates that are added between the end plates and the nuts and the increase in the strength of connection caused this success. Problems are encountered unexpectedly due to using two anchorages instead of three at the ends.