Lidar ile sayısal arazi modeli üretimi ve sistemin doğruluğunun ve kullanılabilirliğinin araştırılması
Production of digital terrain model with lidar and investigation of the accuracy and usability of the system
- Tez No: 324780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH EKERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Uzaktan Algılamada aktif sistemlerden biri olan Lidar sisteminin; bileşenleri, çalışma prensibi, doğruluğu, hata kaynakları, kullanım alanları, kurulum maliyeti, avantaj ve dezavantajları ele alınmıştır. Lidarın, orman yönetimi, kıyı mühendisliği, şehir planlama, su kaynakları yönetimi, atmosfer araştırmaları, ve bitki örtüsü saptama da dahil pek çok alanda yapılan araştırmalarda kullanımı bilinmektedir. Bu çalışmada Lidar ile Sayısal Arazi Modeli (DTM) ve Sayısal Yüzey Modeli (DSM) üretimi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, yurt içinde yapılan bir projede kullanılan veriler temin edilerek, bir ilgi alanında Lidar Sisteminin Fotogrametrik tekniklerle yapılan alımlara göre karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; Lidar, which is one of the active systems in remote sensing, it is investigated in detail how lidar systems work and what are the components, accuracy and error resources, installation cost, advantages and disadvantages and where we use this new technology. Lidar is known to use, forest management, coastal engineering, urban planning, water resource management, atmospheric research, and research in many areas, including detection of vegetation. Here, I will focus on the production of Digital Terrain Model (DTM) and Digital Surface Model (DSM) with Lidar. Also in the country by providing the data used in a project, Lidar technique based on photogrammetric techniques have been compared in the field of interest.