Taşkın modellemede LiDAR verisi ile performans analizleri
Performance analyses with with LiDAR data in flood modelling
  1. Tez No: 467186
  2. Yazar: HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL GONCA COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Taşkınlar, dünyada pek çok ülkenin her yıl karşı karşıya kaldığı, en ciddi, yaygın ve maliyetli afetlerden birisidir. Günümüzde küresel ısınma arttıkça, taşkınlar da insanlığa yönelik küresel bir tehdit halini almaktadır. Bu nedenle riskli bölgeye ait klasik ölçme, fotogrametri ve uydu görüntülerinden ya da yeni bir teknoloji olarak Light Detection and Ranging (LiDAR)'dan elde edilen Sayısal Yükseklik Modeli (SYM), Sayısal Yüzey Modeli (SYzM) ve Sayısal Arazi Modeli (SAM) vasıtasıyla topografik yapının yüksek doğrulukla ortaya konması ve taşkın riskine karşı gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, yeryüzüne ait üç boyutlu koordinatların doğrudan elde edildiği LiDAR Teknolojisi ile üretilen SYM, SYzM ve SAM, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımları ile entegre edilerek her tür hidrolojik çalışmanın yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bu doktora tez çalışmasında, çalışma alanı olarak Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan Artvin İli, Borçka İlçesi sınırları içerisindeki Balcı Deresi Havzası seçilmiş ve taşkınlara yönelik olarak yapılacak hidrolojik çalışmalarda kullanılmak üzere, yeni ve etkin bir teknoloji olan LiDAR'ın performans analizleri yapılmıştır. 1.Bölüm'de taşkına yönelik hidrolojik uygulamalarda problem sahaları, mevcut SYM üretim teknikleri ve LiDAR'ın diğer tekniklere nazaran avantajları ele alınmıştır. 2.Bölüm'de LiDAR teknolojisi, LiDAR veri işleme süreci ve kullanılan yazılımlar tanıtılmıştır. Uygulama aşaması 3. ve 4.Bölüm olarak bölümlendirilmiştir. 3.Bölüm LiDAR nokta bulutu verisinin filtrelenmesi ve sınıflandırılması, Sayısal Yükseklik Modeli (SYM), Sayısal Yüzey Modeli (SYzM) ve hemen ardından zemin dışındaki arazi sınıflarının ayırılarak Sayısal Arazi Modeli (SAM) üretilmesi, LiDAR SAM doğruluk analizi, LiDAR SYM ve LiDAR SYzM ile çözünürlük ve yüksek doğruluğu bakımından karşılaştırılması ve LiDAR verisinin doğru filtrelenmesinin LiDAR SAM'nin doğruluğuna etkileri olmak üzere dört ana adımda gereçekleştirilmiştir. 4.Bölüm'de ise, taşkın modelleme kapsamında yapılacak taşkın pik debisi hesaplamalarına yönelik hidrolojik çalışmalar ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu bölümün ilk adımında LiDAR SAM'ın CBS ortamında geçerliliği ve CBS ile entegrasyonu yoluyla taşkın riskine yönelik havzaya ait topoğrafik ve hidrolojik haritaların üretimi, ikinci adımda LiDAR SAM'ın diğer bazı tekniklerle elde edilen SYM'lerle hem yükseklik doğruluğu hem de hidrolojik doğruluk bakımından karşılaştırılması yapılmıştır. Üçüncü ve son adımda ise, LiDAR verisi ile elde edilen SAM temel alınarak Balcı Deresi Havzası'na ait hidrolojik modelleme yapılmış ve sonuç verisi olarak elde edilen taşkın pik debisi değeri, öncelikle ölçümlerden elde edilmiş değerler ile müteakiben de uzaysal çözünürlükleri LiDAR'dan daha düşük olan 1/25.000 ölçekli haritalardaki 10 m. aralıklı eş yükselti eğrilerinden elde edilen Sayısal Arazi Yükseklik Verisi (Digital Terrain Elevation Data- DTED-2) ve Geliştirilmiş Uzay Termal Emisyon ve Yansıtım Radyometresi (Advanced Spaceborn Thermal Emission and Reflection Radiometer- ASTER) uydusundan yayınlanan Küresel Sayısal Yükseklik Modeli (Global Digital Elevation Model Version 2 - GDEM-2) verilerinden elde edilen değerler ile karşılaştırılmıştır. 3.Bölüm birinci adımda, filtreleme metotları ortaya konmuş ve önce yazılım otomatik rutinleri ile kontrolsüz sınıflandırma, otomatik rutinlerinin yetersiz kaldığı durumlarda ise kontrollü sınıflandırma yapılarak 22 182 274 adet lazer noktasından oluşan verinin tamamı filtrelenerek sınıflandırılmıştır. İkinci adımda, veri TerraModeler ile triyangulasyon işlemine tabi turularak sırasıyla LiDAR SYM, LiDAR SYzM ve LiDAR SAM oluşturulmuştur. Üçüncü adımda, LiDAR verisinin işlenmesi sonucu elde edilen SAM, çalışma alanında Küresel Konumlama Sistemi (Global Positioning System-GPS) cihazı ile yapılan arazi ölçme çalışmasından elde edilen Yer Kontrol Noktaları (YKN) referans alınarak doğruluk analizine tabi tutulmuştur. Doğruluk analizi sonucunda, Karesel Ortalama Hata (KOH) cinsinden yükseklik doğruluğu 0.1855, yatay doğruluk ise X'te 1,16 m., Y'de 0,47 m. olarak bulunmuştur. Bu değerlerin, Bölüm 1.3'te Mason ve diğ. (2010) ve Bölüm 1.4.2'de Sanders (2007) tarafından yapılan çalışma sonuçlarına dayanılarak taşkın modellemeye yönelik olarak yapılacak hidrolojik çalışmalar için yeterli doğruluğu sağladığı belirlenmiştir. Dördücü adımda, model doğruluğunda, LiDAR nokta bulutu verisinin eksiksiz ve doğru filtrelenmesinin önemini vurgulamak ve yükseklik değerlerinde oluşan KOH cinsinden hata miktarlarını karşılaştırmak amacıyla, çeşitli derecelerde filtrelenmiş ve filtreleme parametreleri değiştirilmiş veriler üzerinde, GPS ile yapılan arazi çalışmasından elde edilen YKN referans alınarak hata analizleri yapılmıştır. Bu maksatla sırasıyla 0.80, 1.00, 1.20 ve 1.40 m. iterasyon mesafelerinin her biri için iterasyon açıları 4, 6, 8 ve 10° olarak değiştirilerek 16 ayrı LiDAR SAM elde edilmiştir. KOH en düşük değerini, iterasyon mesafesi 1.40 m. için iterasyon açısı 10° olduğunda 0.1855 m. olarak almıştır. Modellerden elde edilen KOH değerleri analiz edildiğinde, her bir iterasyon mesafesinde iterasyon açısı artırıldıkça KOH değerlerinin azaldığı yani doğruluğun iyileştiği anlaşılmıştır. Çalışmanın 4.Bölüm'ünde LiDAR SAM CBS ortamına entegre edilerek, klasik yöntemlerle zemine ulaşılması neredeyse imkansız olan böyle dik yamaçlı ve yoğun bitki örtüsüne sahip alanlarda dahi drenaj ağı, alt havzalar ve akma noktalarının çok detaylı olarak belirlenebildiği görülmüştür. İkinci adımda, çalışma alanına ait DTED-2 ve ASTER GDEM-2 verileri temin edilmiş, TerraModeler yazılımı vasıtası ile yüzey modelleri elde edilmiş, çözünürlükleri ve YKN girilerek KOH cinsinden yükseklik doğrulukları bulunmuştur. Buna göre DTED-2 verisinin çözünürlüğü 25.8 m., yükseklik doğruluğu 54.78 m.; ASTER GDEM-2 verisinin çözünürlüğü 25.6 m., yükseklik doğruluğu 56.79 m. bulunmuştur. Bu verilerden üretilen drenaj ağı, akma noktaları ve alt havza haritaları LiDAR SAM'dan elde edilen haritalarla karşılaştırılmıştır. Sonuçta LiDAR SAM'a nazaran, DTED-2 SYM ve ASTER GDEM-2 SYM verilerinde, havza sınırları ve alt havzaların tam olarak oluşturulamadığı ve bu sebeple nehir kollarının bozulduğu ve akma noktalarının üst üste bindiği ya da çakıştığı ve gerçek durumu yansıtamadığı belirlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, çalışmada kullanılan LiDAR, DTED-2 and ASTER GDEM-2 verileri ile ayrı ayrı hidrolojik modelleme yapılarak taşkın pik debileri hesaplanmıştır. Elde edilen bu değerler referans olarak alınan benzer bir havzada DSİ tarafından yapılan bir çalışma ile karşılaştırıldığında en yakın değeri LiDAR verisinin verdiği belirlenmiştir. Burada, Balcı Deresi Havzası ile drenaj alanı büyüklüğü olarak çok yakın olan Kılıçlı Göleti Havzası karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda, drenaj alanı büyüklüklerinin benzerliklerinden yola çıkılarak kurulan orantıda Kılıçlı Göleti'nde 18.8 m³/sn olarak ölçülen taşkın debisi değeri girildiğinde, Balcı Deresi Havzası için 18.75 m³/sn değeri bulunmuştur. Bu değere en yakın sonucu 17.85 m³/sn ile DTED-2 ve ASTER GDEM-2 verilerine nazaran çözünürlüğü en yüksek olan ve arazi ayrıntılarını en iyi yansıtan LiDAR SAM verisi vermiştir. LiDAR verisi %4.8 gibi bir fark oluştururken; DTED-2 verisi 22.72 m³/sn ile %21.1, ASTER GDEM-2 verisi 24.34 m³/sn ile %29.8 oranında farklı değer vermiştir. Bu bölümün sonucu olarak, taşkın modellemeye yönelik hidrolojik çalışmalarda taşkın pik debisinin hesaplanmasında kullanılan üç boyutlu modelin çözünürlüğünün yüksek olması ve dolayısıyla da arazi ayrıntılarını doğru yansıtmasının önemi ortaya çıkmıştır. LiDAR teknolojisi kullanılarak yapılan bu çalışmanın sonucunda; Bölüm 1.4'te belirtilen mevcut diğer SYM üretim tekniklerinden farklı olarak: • Lazer tarayıcı ile aynı platformda yer alan GPS/INS sistemi sayesinde 3B veri doğrudan elde edilmiş, veriyi 3B hale getirmek için harcanacak zamandan tasarruf sağlanmıştır. • Hava LiDAR sisteminde, Lazer tarayıcı ile aynı platformda yer alan sayısal kamera yardımı ile lazer noktaları ile eş zamanlı olarak sayısal görüntüler elde edilmektedir. Bu görüntüler, GPS/INS sistemi ile hesaplanan dönüklük, öteleme ve eğiklik parametreleri sayesinde, TerraPhoto yazılımında hızlıca ortofotoya çevirilebilmiş ve noktaların sınıflandırılması esnasında sınıflandırmanın doğruluğu için şart olan homojen yapıda bir görsel referans veri olarak kullanılabilmiştir. • Çalışma alanının dik yamaçlı ve sık ormanlık yapısından kaynaklanan zorluklardan dolayı, diğer klasik veri alma teknikleri ile SAM elde etmek çok zor olmasına ve elde edilen SAM'ın doğruluğunun düşük olmasına karşılık, Lazer darbelerinin penetrasyon ve çoklu yansıma özelliği sayesinde zemin ve diğer arazi ayrıtıları kolaylıkla ayırt edilerek; 0.1855 m. düşey doğruluklu oldukça hassas bir SAM elde edilebilmiştir. • Ve bu sayede, elde edilen LiDAR SAM ile Akım Gözlem İstasyonu (AGİ) ve Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) olmayan çalışma alanında rasyonel yöntem ile hidrolojik modelleme yapılabilmiş ve ölçümlerden elde edilen taşkın debisi değerlerine çok yakın bir sonuç elde edilebilmiştir. Sonuç olarak, taşkın modelleme için gereken en temel verinin, yer yüzeyini en iyi şekilde temsil eden ve yüzey üstü nesnelerin çıkarıldığı yüksek kalitede bir SAM olduğundan yola çıkılarak, çalışma alanı gibi dik yamaçlı ve sık ormanlık yapıda ve eğimin bazı noktalarda %80'lere ulaştığı bölgelerde Hava LiDAR nokta bulutu verisinden yer yüzeyini temsil eden lazer noktalarının filtrelenmesi için parametre seçiminde maksimum bina boyutunun 150 m., iterasyon mesafesinin 1.40 m. ve iterasyon açısının 10° olarak girilmesi önerilmektedir. LiDAR ile elde edilen ve 1.8 m. uzaysal çözünürlük, 0.1855 m. yükseklik doğruluğu ile en iyi sonucu veren SAM, Bölüm 1.3'te Mason ve diğ. (2010)'nin taşkın modellemede kullanılması gereken veri gereksinimi bulguları ile uyumludur. Çalışmanın devamında, hidrolojik modelleme kapsamında taşkın pik debisi hesaplamaları yapılmış, ve sonuç değerlerinin çözünürlük ve yükseklik doğruluğu ile sıkı bir şekilde bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Değişik çözünürlük ve düşey doğruluğa sahip veriler ile elde edilen taşkın pik debilerinin hesaplanıp analiz edildiği bu çalışmanın sonucunda, çözünürlük ve düşey doğruluk azaldıkça, taşkın pik debisi değerlerinin referans değerden uzaklaşabildiği ve abartılı sonuçlar verebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Floods are one of the most serious, widespread and costly disasters in the world that too many countries came across every year. As the threat of Global Warming increases nowadays, floods are gradually becoming global threat to the human being. Therefore, the revealing of the topographic structure with high accuracy by means of the Digital Elevation Model (DEM), Digital Surface Model (DSM) and Digital Terrain Model (DTM) acquired from classical land surveying, photogrametry and satellite images or Light Detection and Ranging (LIDAR) as a new technology to take the necessary precautions against the risk of flooding is of great importance. In this context, DEM, DSM and DTM produced from LiDAR technology, which acquires the three-dimensional coordinates of the earth directly, allows the execution of all types of hydrological studies, integrated with Geographic Information Systems (GIS) softwares. Although LiDAR technology is a relatively new technology for flood modeling and risk analysis; high-resolution and high-accuracy topographic data sets obtained with LiDAR have now become increasingly used for predicting the rate of the flood in many countries. In this doctoral thesis, Balcı Stream Basin is selected as study area, lying within the boundaries of Borçka district of Artvin city in the northeast of Turkey and performance of LiDAR, being a new and effective technology has been analyzed for the purpose of hydrologic studies intended for floods. In the first chapter, DEM production technics in hydrologic applications and the advantages of LiDAR compared to other technics was discussed. In the second chapter, LiDAR technology, LiDAR data processing and the required softwares were introduced. Implementation phase divided into third and fourth chapter. Third chapter was carried out four main steps comprising; filtering and classification of LiDAR point cloud data, DTM production extracting terrain classes except ground class just after LiDAR DEM and DSM, accuracy analysis of LiDAR DTM and comparison with LiDAR DEM and LiDAR DSM with respect to spatial resolution and vertical accuracy, analysing the effects of correctness of LiDAR data filtering and the parameter changes to the accuracy of LiDAR DTM. Fourth chapter aimed at hydrologic applications and comparisons intended for flood peak discharge in the context of flood modelling. In the first step, production of basin hydrological maps intended for flood risk by way of integration of LiDAR DTM with GIS and in the second step comprised comparison of LiDAR DTM with other DEMs produced with some other technics, in respect to both height and hydrologic accuracies. In the third and last step, hydrologic modelling of Balcı Basin was executed, based on DTM acquired from LiDAR data and resulting flood discharge value was compared at first with the values obtained from measurements, and secondly with the values obtained from DTED-2 ve ASTER GDEM-2 data, having less spatial resolution than LiDAR. In the first step; raw LiDAR data belonging to the study area, which consists of 22 182 274 laser points is processed along with the orthophotos produced from the digital images obtained simultaneously with LiDAR data in accordance with LiDAR data processing rules by using TerraSolid software. After calibration, LiDAR point cloud data, which was calibrated by provider firm ealier, was subjected to filtration process to be classified as low, ground, low vegetation, medium vegetation, high vegetation and building classes. At this stage, filtering methods have been introduced and at first, unsupervised classification was executed with software automated routines, in case of failure supervised classification is done and all the data are classified by filtering consisting of 22,182,274 laser points. Each step in the unsupervised classification has emerged the need for manual work with supervised classification by taking the orthophotos as visual reference. During filtering phase, because of the study area's character of steep slope and mass vegetation, it was detected that filter parameters given as default in TerraScan software did not give correct results in classification and therefore; more accurate classification results were obtained, by changing these parameters in accordance with the control results executed with the orthophotos belonging to study area. In the second step; upon completion of the classification process, totally 16 000 laser points detected below the ground along with the points detected in the air are all accepted as ineligible points and assigned to the class“low”which lead to distortions in the data and then all are extracted from the data. The point density of resulting data comprising all of the classes was found as 2.4 points / m² and the resolution was found as 0.6 m., while it was 0.30 points / m² and 1.8 m. in the data comprising only ground points. And then, LiDAR data was subjected to triangulation process and respectively, DEM was produced from all the data, DSM was produced from the ground and non ground terrain classes, later on totally 19 366 320 points belonging to low, medium and high vegetation classes and 43 423 points belonging to building class are vectorized and extracted from data in order to create LiDAR DTM out of the remaining ground class. The remaning laser data consisting of 2 756 531 points was subjected to triangulation process and LiDAR DTM was formed. In the third step; DTM acquired as a result of LiDAR data process, was subjected to the accuracy analysis by taking Ground Control Points (GCP) derived from land survey performed with Global Positioning System (GPS) device as reference. Vertical accuracy was found as 0.1855 m. and horizontal accuracy was found as 1.16 m. on x-axis and 0.47 m. on y-axis in terms of Root Mean Square Error (RMSE). It was determined that it provides adequate accuracy for hydrologic studies intended for flood modelling, based upon the results of the studies made by Mason et al. (2010) in Section 1.3. and Sanders (2007) in Section 1.4.2. Spatial resolutions of LiDAR DEM and LiDAR DSM were calculated and height accuracy analysis was executed taking GPS measurements in the study area as reference, by means of TerraModeler software in order to compare with LiDAR DTM. As a result, the resolution of LiDAR DEM having 22 168 327 laser points is 0.63 m., height accuracy as RMSE is 0.4062 m.; the resolution of LiDAR DSM having 22 166 274 laser points is 0.63 m., height accuracy as RMSE is 0.3397 m.; and the resolution of LiDAR DTM having 2 756 531 laser points is 1.8 m., height accuracy as RMSE is 0.1855 m. LiDAR DTM acquired from LiDAR DSM by extracting all vegetation and buildings, in which all terrain classes are filtered gave best result in height accuracy. In the fourth step; error analysis was carried out by taking the GCPs acquired from GPS field survey as reference with LiDAR data filtered in various levels and with changed filtering parameters in order to emphasize the importance of filtering LiDAR point cloud completely and accurately for DTM accuration and compare the error amounts occurred in vertical values in terms of RMSE. As a result of this process, RMSE of the LiDAR data, in which, low points filtered but ground points not filtered, was found as 238.2529 m., which is absolutely not an acceptable value. When it comes to filtering of ground points, provided that maximum slope 80° and the maximum building size 150 m., which has given the best result in the sequel of a series of work, were accepted as constant, 16 different LiDAR DTM were produced by changing the iteration angles as 4, 6, 8 and 10° for each iteration distances of 0.80, 1.00, 1.20 and 1.40 m. respectively. RMSE took its smallest value as 0.1855 for iteration distance 1.40 m. and the iteration angle 10°. Analyzing the RMSE values obtained from DEMs, it was understood that RMSE values were decreasing while the iteration angles were increased in each iteration distances, which meant that the accuracies of the DEMs getting better. While RMSE value was found as 0.6824 m. for iteration distance 0.80 m. and iteration angle 4°, it was found 0.2037 for 10°; 0.7259 m. for iteration distance 1.00 m. and iteration angle 4°, it was found 0.1893 for 10°; 0.6203 m. for iteration distance 1.20 m. and iteration angle 4°, it was found 0.1878 for 10°; 0.8665 m. for iteration distance 1.40 m. and iteration angle 4°, it was found 0.1855 for 10°. At the end of this step executed by changing the iteration parameters, it was identified that iteration angle and iteration distance parameters, which was given in TerraScan-one of TerraSolid softwares used for filtering purposes- filtering algorithms were playing important role on classification accuracy. In TerraScan software user manual, iteration angle is limited between 4-10 º and iteration distance is limited between 0.5-1.5 m. interval. But, it was detected that mentioned limit values remain incapable in steep slo