Aksaray bölgesi rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesi
Investigation of wind energy potential of Aksaray region
  1. Tez No: 324785
  2. Yazar: ADEM ALTINSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tüm dünyada olduu gibi ülkemizde de yenilenebilir enerji alanında yatırımlar artmaktadır. Bu kaynaklardan biri olan Rüzgar Enerjisi de son yıllarda gözde yatırım alanlarından biri haline gelmitir. Bu çalımada önce Rüzgar Enerjisinin dünyada ve ülkemizdeki yeri ele alınmı, ülkemizde rüzgar enerjisi üzerine planlanan devlet destekli projelere deinilmitir. Rüzgar hız verisi ilenmesinde kullanılan olasılık daılım fonksiyonları açıklanmı, olasılık daılım fonksiyonlarında kullanılacak parametrelerin hesabı üzerinde durulmutur. Aksaray Bölgesi Rüzgar Enerji potansiyeli hesaplanırken Aksaray Meteoroloji ölçüm istasyonunda kaydedilen son on yıllık saatlik ortalama rüzgar verileri kullanılarak, Rayleigh Olasılık younluk fonksiyonu yardımıyla farklı yükseklik ve kanat uzunlukları için güç younluu hesaplamaları yapılmıtır. Ayrıca yörenin enerji potansiyelini daha net olarak ortaya çıkarabilecek önerilerde bulunulmutur. Anahtar Kelimeler : Rüzgar Enerjisi, Olasılık Younluk Fonksiyonu
Özet (Çeviri)
Investments in the field of renewable energy in our country, as well as all over the world is increasing. Wind energy which is one of these sources, has become one of the popular investments in recent years. In this study the state of wind power in the world and in our country is explained, In addition to this the planned wind power on state-funded projects are mentioned. Wind speed probability distribution functions for the processing of data are described and the parameters of the probability distribution function used in calculations of the wind power density are explained. Wind energy potential in Aksaray region is determined using the data recorded at Aksaray Meteorological Station. Power density calculations are made using the hourly recorded wind data for last ten years. Rayleigh probability density function is used in determining the power density for different height and lengths of the wing, In addition, suggestions were made that could indicate more clearly of the energy potential of the region. Keywords : Wind Energy, Probability Density Function