Aksaray ili düzenli depolama sahası sızıntı suyu karakterizasyonu ve elektrokimyasal arıtılabilirliği
Landfill leachate characterization of Aksaray province and electrochemical treatability
  1. Tez No: 324786
  2. Yazar: ALPER ALVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sızıntı sularının değişken karakteri, kompleks yapısı ve yüksek kirletici içeriği nedeniyle çevresel ortamları kirletme potansiyeli oldukça yüksektir. Sızıntı suyu miktarı genel olarak çöp içindeki neme ve depolama sahasına düşen yağış oranına bağlı olarak değişir. Sızıntı sularının özellikleri; depolanan katı atığın niteliği yanında içerdiği yüksek organik ve azotlu maddelere, ağır metallere, organik ve inorganik tuzlara bağlı olarak değişir. Sızıntı suyu karakterizasyonu; deponi yaşı ve buna bağlı olarak işletilen arıtma tesisinin verimliliği açısından önemlidir.Bu çalışmada, Aksaray Düzenli Katı Atık DepolamaSahası'ndan aylık periyodlarla sızıntı suyu örneklemesi yapılmış ve karakterizasyon için her bir örnekte belirli parametrelerin (KOİ, BOİ, TA, TF, AKM, pH, alkalinite, sıcaklık, TKA, TOK, toplam sertlik, orto-fosfor, toplam fosfor ve ağır metaller) analizleri yapılmıştır. Sızıntı suyu analizlerine göre deponinin ?genç? yaşa sahip olduğu (BOİ/KOİ = 0.44-0.8) bulunmuştur. Yapılan karakterizasyon çalışmalarında KOİ, BOİ ve TKA derişimlerinin mg/L cinsinden sırasıyla 8365-44000, 5500-30000 ve 630-1940 değişim gösterdiği bulunmuştur. Karakterizasyon belirleme çalışmaları esnasında ayrıca sızıntı suyu elektrokimyasal arıtıma tabi tutulmuş ve %75'e varan KOİ giderimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Variable character of leachate, due to the complex structure and high pollutant content is very high potential to pollute the environmental media. The amount of the leachategeneral varies depending on the ratio of rain falling on the storage areaand in waste of the humidity. Leachate characteristics varies depending on besides the nature of the solid waste is stored in, high organic and nitrogenous substances contained in,heavy metals, organic and inorganic salts. Characterization of the leachate is important for age of landfill area and consequently treatment plant is operated by the functionality.In this study, course from Aksaray in a sanitary landfill leachate samples are taken monthly periods and each examples pH, temperature, COD, BOD, TSS, total alkalinity, THA, TOC, TN, total hardness, orthophosphate-phosphorus, total phosphorus and heavy metals such as the parameters were analyzed for characterization. According to the analysis of landfill, field of the leachate“young”age was found to have. The characterization studies, the concentration of COD 8365-44000 mg/L, BOD concentration 5500-30000 mg/L, the concentration of THA in the 630-1940 mg/L were. During the assessment of the characterization, leachate subjected to different amps value of electrochemical treatment and up to 75% COD removal was obtained.