Türkiye'deki özel okullarda görevli yabancı okul yöneticilerinin Türkiye'deki ve daha önce yönetici olarak çalıştıkları ülkelerde sahip oldukları hakların karşılaştırılması
Comparison of the rights of foreign school principals, working in private schools in Turkey, among the schools they?ve worked as principal in Turkey versus other countries
- Tez No: 324822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki özel okullarda çalışan yabancı okulmüdürlerinin, Türkiye'de ve diğer ülkelerde çalıştıkları okullarda sahip oldukları?işe alınma, ödeme, iş güvencesi, izin, dava ve şikayet hakkı, hizmet içi eğitimve sosyal hakları?nın karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışmaevrenini 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Türkiye'deki özel okullarda çalışmış11 yabancı okul müdürü oluşturmaktadır. Çalışma grubuna ?yarı yapılandırılmışgörüşme formu? uygulanmıştır. Elde edilen veriler, yazılı metin halinegetirildikten sonra içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir.Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Türkiye'deki özel okullardaçalışan yabancı okul müdürlerine sağlanan haklar ile diğer ülkelerde çalıştıklarıokullarda sağlanan haklar açısından önemli farklılıklar bulunmamıştır. Okulyöneticilerine sağlanan haklar içerik olarak benzerlik göstermekle birlikte, nekadar sağlandıkları konusunda okuldan okula ve ülkeden ülkeye bazı farklılıklargörülmüştür. Buna göre; Türkiye'de yabancı okul yöneticilerine; ABD, Kanada,Avustralya gibi gelişmiş devletlerin sağladığı koşullara yakın koşullarsağlanmaktadır. Örneğin; çalışanlar için büyük öneme sahip sağlık sigortasınınyapılması konusunda, Türkiye büyük ilerleme kaydetmiştir ya da, katılımcılarınhizmet içi eğitim haklarından yararlanabilmelerine büyük önem verilmiş vekatılımcılar çalıştıkları okulların bütçeleri ve bulundukları ülkelerin eğitimsistemleri dahilinde bu haktan yararlanmışlardır. Ancak, katılımcıların önemli birbölümünün henüz kullanmadıkları ?mazeret iznini kullanma veya dava veşikayet? gibi hakları ile ilgili, çalıştıkları her iki ülkede de araştırma yapmamasıve dolayısıyla bilgi edinmemesi araştırmanın bir diğer önemli bulgusudur.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to compare the opinions of the foreignprincipals, about their social rights, vacation, wages, in-service education, jobsecurity, litigation and complains among schools they?ve worked in Turkey andthe other countries. The study group of this research comprises 11 foreignschool principals who?ve worked in private schools in Turkey for the 2008?2009school year. Semi-structured interview form was applied to the study group.Resulting data is analyzed via content analysis method after converted into text.According to the findings from this research, among the foreign principalswho work in Turkey and the other countries, there were no significantdifferences between the provided rights. Even though there were similarities incontent, minor differences in quantity have been seen between the rightsprovided to the principals among countries. As the rights evaluatedcummulative, foreign principals in Turkey have relatively similar rights comparedto the ones in USA, Canada, Australia...etc. For example, Turkey hasprogressed on providing health insurance to the employees, which is animportant benefit. Also, in service training of the attendants has been prioritizedwhich attendants benefited within the budgets of the schools and theboundaries of the education systems they?ve worked in. However, anotherfinding in this research which is, among the majority of the attendants, lack ofresearch in rarely used ?absent days as well as litigation and complain? rights inboth countries, resulted in information deficit.