Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde stratejik planlamanın uygulanmasına ilişkin ilköğretim müfettişi, yönetici ve diğer çalışanların görüşleri
Ankara Provincial National Education Directorate of primary education inspectors in the implementation of the strategic planning, executive and other employees opinions
- Tez No: 324823
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, milli eğitim müdürlüğünün sahip olduğu yapı,sistem ve kaynaklar açısından Ankara İli Milli Eğitim Müdürlüğü'nde stratejikplanlamanın ne derece uygulanabilir olduğu konusunda İl Milli EğitimMüdürlüğü yöneticilerinin ve çalışanlarının görüşlerini belirlemektir. Ölçmearacı dört bölümde düzenlenmiştir. Birinci bölümde kimlik bilgileri, ikincibölümde stratejik planlamanın öğelerinin Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğündehangi sıklıkta yapıldığına ilişkin sorular, üçüncü bölümde stratejik planlamadahedef belirlemeye yönelik sorular, dördüncü bölümde ise milli eğitimmüdürlüğünün çalışma sistemi ve yapısına ilişkin sorular geliştirilmiştir. Veritoplama aracı ile elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik paketprogram kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yöneticiler ve personelin kişiselnitelikleriyle ilgili bilgilerle, cevapların değerlendirilmesinde veçözümlenmesinde frekans, yüzde, istatistiksel teknikler kullanılmıştır.Diğer üç bölümde ise kıdem, görev, unvan, yaş, cinsiyet değişkenlerineKay-kare testi uygulanmıştır.Araştırmanın sonucunda kıdem, kurumda çalışma süresi ve çalışanlarınunvanlarına göre değerlendirilmiştir. Değerlendirme çok ve tam, orta düzey,hiç ve az kademelerinde yapılmıştır.Anahtar kelimeler, strateji, planlama, eğitim, stratejik planlama
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the national directorate of education havestructures, systems and resources in terms of the Ankara ProvincialDirectorate of National Education in the strategic planning can be applied towhat extent that Province National Education Directorate of the administratorsand employees to determine opinions. Assessment tool is organized in fourparts. The first part of the identity information, the second part of strategicplanning elements of the Ankara Provincial Directorate of National Educationwhich is often related to questions, the third section on strategic planning fortargeted questions, the fourth section of the directorate of national educationsystem and study questions of structure have been developed. Analysis of thedata obtained with the data collection tool in the SPSS statistical packageprogram was used. The managers and staff involved in research related to thepersonal nature of information, answers and solutions in assessing thefrequency, percentage, statistical techniques are used. In the other threesections, seniority, duties, title, age, gender, Kay-square test were applied tovariables.Seniority as a result of the survey, institutions and employees in the studyperiod were evaluated according to the title. Assessment and complete amedium level, and at no stage were done under.Key words, strategy, planning, training, strategic planning