Akciğer oligometastazlarında stereotaktik beden radyoterapisinin (SBRT) etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effectiveness of stereotactic body radiation therapy (SBRT) for lung oligometastases
- Tez No: 324854
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEYZADEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı, akciğer oligometastazlarının Aktif Nefes Kontrolü (ABC) sistemi eşliğinde akciğerdeki tümör hareketini sabitleyerek tümör çevresindeki sağlıklı akciğer dokusunu koruyarak Stereotaktik Beden Radyoterapisiyle (SBRT) ile tümör eradikasyonu üzerine olan etkinliğini değerlendirmektir.Çalışmaya akciğer metastazı tanısıyla GATA Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda Aktif Nefes Kontrolü kullanılarak SBRT uygulanan 20 olgu dahil edildi. Tüm hastalara aktif nefes kontrolü sistemi eşliğinde kişiye özel vakum yatağı ve immobilizasyon çerçevesinin kullanılarak hasta ve lezyon sabitlemesi sağlanarak 4-boyutlu planlama BT görüntüleri SBRT tedavisi öncesi alındı. 4D BT'yi takiben her hasta için tedavi planlaması dinamik ark tekniğinin kullanıldığı tedavi planlama sistemi (ERGO++ planning system, Elekta) yardımıyla yapılarak LINAC (Synergy, Elekta) tedavi sisteminde tedavi öncesi aynı koşullar sağlanarak SBRT tedavisi uygulandı.Tedavi sonrası ilk 4. Hafta ve müteakip 3 ayda bir yapılan cevap değerlendirilmesi ?Response Evaluation Criteria in Solid Tumors? (RECIST) kriterlerine göre ve toksisite değerlendirilmesi ise ?Common Terminology Criteria for Adverse Events? (CTCAE) version 4.0 kullanılarak yapıldı.Sonuç olarak, akciğer oligometastazlarının tedavisinde üstün bir hasta ve tümör immobilizasyon tekniği kullanılarak gerçekleştirilen ABC eşliğinde SBRT ile tedavi edilen 20 hastalık serimizdeki hastalarda; RECİST kriterleri ile yapılan değerlendirmede, cerrahi metastazektomiye eşdeğer lokal kontrol oranları (%85) minimum normal doku toksisitesi ve maksimum hasta tolerabilitesi ile non-invaziv olarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is the evaluation of the effectiveness of ABC- guided SBRT on tumor eradication and survival improvement in lung oligometastases through normal lung tissue sparing and tumor mass stabilization.20 patients with lung oligometastasis meeting the eligibility criteria were included in the study conducted at Gulhane Military Medical Academy Department of Radiation Oncology. All patients underwent 4D-CT planning with individualized immobilization procedures before ABC-guided SBRT. ABC-guided SBRT has been delivered to each patient by LINAC (Synergy, Elekta) treatment system establishing the similar conditions of the pre-SBRT planning 4D-CT and ERGO++ planning system (Elekta) using dynamic arc technique.Follow up examinations of the patients have been done in the end of first post-SBRT 4th week and three monthly afterwards using ?Response Evaluation Criteria in Solid Tumors? (RECIST) and ?Common Terminology Criteria for Adverse Events? (CTCAE) version 4.0 criteria.In conclusion, the results of our study conducted on 20 eligible patients with pulmonary oligometastases undergoing ABC-guided SBRT using precise patient and tumor immobilization techniques has revealed comparable local control rates (%85) determined by RECIST criteria equivalent to surgical metastasectomy results with minimum normal tissue toxicity and non-invasive maximum patient compliance.