Kronik bel ağrılı hastalarda düz zemin ve koşu bandında yapılan yürüyüş egzersizlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing effectiveness of over ground and treadmill walking exercises in patients with chronic low back pain
- Tez No: 324853
 - Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICIOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Prospektif, randomize olarak dizayn edilen çalışmamızın amacı kronik bel ağrılı hastalarda düz zemin ve yürüme bandında yapılan yürüyüşlerin etkinliğini değerlendirmek ve birbirine karşı üstünlüklerini karşılaştırmaktı.Çalışmaya 20-80 yaş arasında, 3 aydan uzun süredir mekanik bel ağrısı olan toplam 18 hasta (10'u kadın, 8'i erkek) dahil edildi. Hastalar, düz zemin yürüyüşü ve yürüme bandı yürüyüşü gruplarına randomize olarak ayrıldı. Her iki gruba da ultrason, sıcak paket, TENS ile karın ve sırt kuvvetlendirme egzersizleri aynı şekilde uygulandı. Bu tedavilere ek olarak bir gruba düz zeminde diğer gruba yürüme bandında dört hafta süreyle haftada üç kez, 25-40 dakika gözetim altında yürüyüş egzersizleri uygulandı. Çalışmaya alınan hastalar, tedavi öncesinde ve tedavi bitiminde fizik muayene bulguları, egzersiz tolerans testi parametreleri (VO2max, anaerobik eşik, MET, maksimal kalp hızı), ağrı şiddeti, dizabilite ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi.Tedavi sonu ölçümlerinde; düz zemin yürüyüşü grubunda yürüme bandı grubuna göre onikinci torakal vertebra seviyesinden ölçülen ekstansiyon ve gerçek ekstansiyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlendi (p=0,005 ve p=0,010). Gerçek ekstansiyon düzeylerindeki artış yürüme bandındaki yürüyüşten istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazlaydı (p=0,018). Yürüme bandı grubunun tedavi sonu ölçümlerindeki MET değerlerinde tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlendi (p=0,004).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to assess effectiveness of over ground and treadmill walking in chronic low back pain patients and compare them.In this randomised-prospective study, 18 patients (10 female, 8 male) were enrolled between 20 and 80 years old. Patients were randomised to two group as over ground and treadmill walking. Ultrasound, hot pack, TENS, abdominal and back strengthening exercises were applied to both groups in same way In addition to these treatments, one group has taken treadmill and other has over ground walking exercise for 4 weeks and 3 times a week under supervision. Patients were assessed in terms of physical examination findings, exercise tolerance test parameters (VO2max, anaerobic threshold, MET, maximal heart rate), pain intensity, disability and quality of life, before and after treatment.As result, in the over ground walking group, there was statisticaly significant improvement in T12 and real extension values (p=0,005 ve p=0,010). The improvement of real extension values were significantly higher in over ground walkin group than treadmill walking group (p=0,018). The improvement at the MET levels in treadmill walking group was statistically significant (p=0,004). However, there was no statistically significant difference between two exercise groups.