Lise öğrencilerinin yalnızlık düzeyleri ve psikolojik ihtiyaçlarının incelenmesi
  1. Tez No: 32486
  2. Yazar: AYTEN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHNUR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu araştırmada, lise öğrencilerinin sınıf, cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, ebeveyn durumu, anne-baba eğitim düzeyine ilişkin özelliklerin yalnızlık düzeyleri ve psikolojik ihtiyaçlar üzerinde etkileri incelenmiştir. Buna ek olarak, yalnızlık düzeyi farklı olan iki grubun psikolojik ihtiyaçları da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara ili belediye sınırları içinde bulunan Ahmet Yesevi, îbn-i Sina ve Yukarı Ayrancı Liselerinin her sınıf düzeyinde okumakta olan 130 kız, 125 erkek toplam 255 öğrencisi oluşturmuştur. Bu çalışmada öğrencilere ilişkin değişkenlere ait bilgiler, bu bilgileri kapsayan Bilgi Formu ile, öğrencilerin yalnızlık düzeyleri UÇLA Yalnızlık ölçeği ile ve psikolojik ihtiyaçlar ise Edwards Kişisel Tercih Envanteri ile saptanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, bağımsız değişkenlere ilişkin grupların yalnızlık ve psikolojik ihtiyaç puanlarının ortalama ve standart sapmaları bulunmuş, grupların ortalamaları arasındaki farkların önem denetimi varyans analizi yöntemiyle yapılmıştır. F değerinin önemli olması halinde, farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için t testi uygulanmıştır. Bulgularda, sınıf, cinsiyet, yaş. kardeş sayısı, ebeveyn durumu, anne-baba eğitim düzeyinin yalnızlık üzerindeki etkilerinin önemli olmadığı görülmüştür. 108Diğer taraftan, sınıf, cinsiyet, yas-, kardeş sayısı, ebeveyn durumu, anne-baba eğitim düzeyinin farklı olusuna göre psikolojik ihtiyaçlarda da kısmen farklılık olduğu bulunmuştur. Son olarak araştırmanın yalnızlık düzeyinin psikolojik ihtiyaçlara etkisine ilişkin bulgulara göre, yalnızlık düzeyinin düşük ve yüksek olmasının psikolojik ihtiyaçlar açısından farklılık görülmediği saptanmıştır. Buna karşın» yalnızlık düzeyi düşük ve yüksek gruba dahil olanların başkalarından yardım görme, başkalarından yardım etme, değişiklik ihtiyacı her iki yalnızlık düzeyinde de önemlidir. Yalnızlık düzeyi düşük olan deneklerin farklı olarak başarma ve yakınlık ihtiyacı, yüksek olanların ise duyguları anlama ve saldırganlık ihtiyacı önemli derecede yüksek bulunmuştur. Araştırma sonunda da yalnızlığın tanınması ve anlaşılmasına yönelik aile, okul ve eğitimcilere öneriler verilirken, konuyla ilgilenen araştırmacılara da öneriler sunulmuştur. 109
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is examined the effects of high school students characteristics such as, class, gender, age, number, of brother and sister, state of parents and educational levels of parents on lonelines levels and psychological necessities. It is also examined the psychological necessities of two groups of which loneliness levels are different. The sample of the study consists of total 255 students who are 130 girls and 125 boys studying in any class of high school, A. Yesevi, îbn-i Sina and Y. Ayrancı where in the borders of Ankara Manic i pal ity. In this study, the information connected with variables belonging to the students has been obtained by an“Information Form”covering this information, the loneliness level of students by Ucla Loneliness Scale and psychological necessities by Edwards Personel Preference Schedule. In the analysis of data, mean and standart deviation of loneliness and psychological necessities scores of the groups of independent variables have been computed, and also significance control of the difference of the group means has been computed by using the technique of variance analysis in case if the value of F is significent t test is applied in order to find out from which groups the dif frence is arisen. In terms of findings, it is seen that the effect of class, gender, age, number of brother and sister, state of 110parents and educational level of parents on loneliness is not significant. On the other hand it is also found out that psychological necessities are different in terms of being different of class, gender, age, number of brother and sister, state of parents and educational level of parents. Finally, according to the findings related to the effect of loneliness level to the psychological necessities, it has been appeared whether the loneliness level is low or high, is not different from the point of psychological necessities. However, the necessities of succorance, nurturance and change of those inside the groups of lonelliness level is low and high, are significant, for both loneliness levels. The necessities of achivment and affection of subjects with low loneliness level have been diferently found out considerably high, in the same way, the necessities of intraception and aggression have been found out high for those whose loneliness levels are high. In the end of the study, it is given proposals to both family, school, pedagogues and resarchers dealing with this matter, in order for the loneliness to be recognized and understood.