Alt üriner sistem disfonksiyonu olan çocuklarda mesane Prostaglandin E2 düzeyinin etiyoloji ve tedavideki yeri
The role of Prostaglandin E2 in aetiology and determinig the treatment success in children with lower urınary tract dysfunction
- Tez No: 324868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KİBAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD) çocukların mesane-dış üretral sfinkter koordinasyonunu çeşitli nedenler ile sağlayamadıkları zaman gelişen hastalık durumudur. AÜSD'nin önemi üriner sistem enfeksiyonu ve vezikoüreteral reflü (VUR) ile birlikteliğinin sık olmasıdır. Bu iki önemli patoloji üst üriner sistemi tehdit eden patolojik durumlardır. Prostaglandinler (PG) membran fosfolipitlerinden fosfolipaz C ile ayrılan araşidonik asidin siklooksijenaz enzimi ile reaksiyona girmesi ile oluşur. Oluşan PG'ler reseptörler aracılığı ile birçok dokuda farklı görevler yerine getirir.Mesanede PG'lerin interstisyel sistitte, aşırı aktif mesanede (AAM), üretral obstrüksiyonda artmış olduğu gösterilmiştir. Bu veriler PG'lerin mesanede etkin olduğunu ortaya koymaktadır. Çocukluk çağındaki AÜSD'nin etiyolojisinde PG'lerin yeri olup olmadığı ise henüz ortaya koyulmamıştır. Biz yaptığımız bu çalışma ile çocukluk çağındaki AÜSD'de mesane PGE2 düzeyinin etiyoloji ve tedavideki yerini saptamayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışma ileriye yönelik, çift kör ve kontrollü olarak dizayn edildi. Araştırmamız Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi Üroloji AD.'da Ekim 2010 ? Nisan 2012 tarihleri arasında yapıldı. AÜSD şüphesi olan 5-15 yaş arasındaki 91 çocuk değerlendirildi. On bir çocuk aktif üriner enfeksiyon tespit edilmesi üzerine çalışma dışı bırakıldı. Otuz iki çocuğa AÜSD tanısı konuldu. Kırk sekiz çocukta ise AÜSD saptanmadı ve kontrol grubu olarak düşünüldü. AÜSD saptanan çocuklara biofeedback tedavisi uygulandı. Hastalardan ve kontrol grubundaki çocuklardan tedavi öncesi PGE2 değerlerini karşılaştırmak amacı ile idrar örnekleri alındı. Biofeedback tedavisi uygulanan 32 AÜSD'li çocuğun tedavi sonrası 1. ayda (tedavi 6 ay sürdüğünden dolayı 7. ay) ve 6. ayda (tedavi 6 ay sürdüğünden dolayı 12. ay) idrar örnekleri alınarak tedavi öncesi ve sonrası idrar PGE2 düzeyleri karşılaştırıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 8.69 ± 2.41, kontrol grubundaki çocukların yaş ortalaması 9.26 ± 2.87 olarak saptandı. Hastaların 25 tanesi kız, 7 tanesi erkek; kontrol gurubundaki çocukların 22 tanesi kız, 26 tanesi erkek olarak saptandı. Hasta grubunda ortanca idrar PGE2 değerinin 26.9 (7.9-272.6) mg/mol kreatinin olduğu, kontrol gurubundaki ortanca idrar PGE2 değerinin 27.7 (9.8-346.4) mg/mol kreatinin olduğu saptandı (p= 0.93). Yedinci ay kontrolünde ise hastalarda ortanca idrar PGE2 değerinin 22.1 (3.70-102.10) mg/mmol kreatinin olduğu saptandı (p=0.21). On ikinci ay kontrolünde ortanca idrar PGE2 değerinin 20.0 (11.00-141.70) mg/mmol kreatinin olduğu saptandı (p=0.66).Sonuç: İdrar PGE2'nin çocukluk çağı AÜSD'nun etiyoloji ve tedavi başarısının belirlenmesinde yeri bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lower urinary tract dysfunction (LUTD) in children is the disease that occurs when children cannot coordinate their externally urethral sphincter while urinating. The importance of LUTD is being a concomitant factor with vesicoureteral reflux (VUR) and urinary tract infections, which are potentially risk factors for upper urinary tract deterioration. Prostaglandins (PG) occurs through the pathway starts with the cleavage of membrane phospholipids by Phospholipase C to form arachidonic acid and ends with the reaction of arachidonic acid with cyclooxygenase enzyme to form various forms of PGs. These PGs play different role in different structures of body.Increased PG levels were detected in studies about interstitial cystitis, overactive bladder (OAB) and urethral obstruction. These findings show that there are some roles of PGs in human bladder. But there have been no studies about the role of PGs in children with LUTD. In this study, we aimed to examine the potentially effect of PGE2 for aetiology and biofeedback success in children with LUTD.Material and Method: This is a double-blind controlled study. In Urology Department of Gulhane Military Medical Academy, 91 children whose ages were between 5-15 were examined for LUTD from October 2010 to April 2012. Eleven of them excluded from the study for active urinary tract infection. Thirty-two of the remaining 80 children were diagnosed as LUTD. Forty-eight of them didn?t have LUTD and were thought as control group. Children with LUTD treated with biofeedback therapy. Before biofeedback therapies urine samples for PGE2 measurement were taken from LUTD group and control group. After finishing the 6-month-biofeedback therapy control urine samples were taken from LUTD group at 7. month and 12. month. Urine PGE2 levels in LUTD group compared with control group?s urine PGE2 levels and post-treatment urine PGE2 levels.Results: The mean age was 8.69 ± 2.41 in LUTD group and 9.26 ± 2.87 in control group. There were 25 female and 7 male in LUTD group and 22 female and 26 male in control group. The median PGE2 level was 26.9 (7.9-272.6) mg/mol creatinin in LUTD group and 27.7 (9.8-346.4) mg/mol creatinin in control group (P=0.93). In 7. and 12. moth control of LUTD group median PGE2 level was detected 22.1 (3.70-102.10) mg/mmol creatinin (p=0.21) and 20.0 (11.00-141.70) mg/mmol creatinin (p=0.66).Conclusion: Urine PGE2 levels cannot be thought as an aetiolgical agent in children with LUTD, and there is no effect of biofeedback therapy in urine PGE2 levels.