Alt üriner sistem disfonksiyonu olan serebral palsili çocuklarda transkutanöz elektrik sinir stimülasyonu ve manuel terapi tekniklerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of transcutaneous electrical nerve stimulation and manual therapy techniques in children with cerebral palsy with lower urinary system dysfunction
- Tez No: 808185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamız, alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD) olan serebral palsi(SP)'li çocuklarda, Transkutanöz Elektrik Sinir Stimülasyonu (TENS) ve manuel terapi modalitelerinin AÜSD üzerine etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya İşeme Bozuklukları Semptom Skoruna (İBSS) göre puanı 8,5 ve üstü olan 54 SP'li çocuk dahil edilmiştir. Çocuklar, TENS (TG) (n=27) ve manuel terapi (MG) (n= 27) gruplarına randomize edildi. TG'ye, 10 Hz, 10-25mA arasında TENS, MG'ye abdominal, kolon ve friksiyon masajları 12 hafta boyunca, haftada 2, 20'şer dakika, toplam 24 seans uygulandı. Değerlendirmeler; İBSS, Pediatrik İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (PİYKÖ), mesane günlüğü ve Bristol Gaita Skalası (BGS) ölçekleri ile yapıldı. Grupların demografik özellikleri homojen dağılım gösterdi (p>0,05). Her iki grupta İBBS ve PİYKÖ değeri tedavi sonrası azaldı ancak gruplar arası yapılan değerlendirmede TG'deki azalış istatiksel olarak anlamlıydı (p=0,001; p0,05). Her iki grupta işeme sıklığı tedavi sonrası azaldı ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p=0,208;p>0,05). Çocukların günlük inkontinans epizodları uygulamalar sonrasında her iki grupta azaldı. Gruplar arası yapılan karşılaştırmada, TG'deki azalma istatiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,037;p
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to investigate and compare the effectiveness of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) and Manual Therapy modalities on LUTS in children with cerebral palsy (CP) with lower urinary tract dysfunction (LUTD). 54 children with CP whose Voiding Disorders Symptom Score (VDSS) score of 8.5 and above were included in the study. Children were randomized to the TENS (TG; n=27) and Manual Therapy (MG; n=27) groups. TENS, abdominal, colon, and friction massages at 10 Hz, 10-25mA, respectively, were applied to TG and MG for 12 weeks, 2 times a week for 20 minutes, a total of 24 sessions. Evaluations were made with, VDSS, Pediatric Incontinence Quality of Life Scale (PINQ), bladder diary, and Bristol Stool Scale (BSS). Demographic characteristics of the groups showed homogeneous distribution (p>0.05;Table 1). In both groups, VDSS and PINQ values decreased after treatment, but the decrease in TG was statistically significant in the evaluation made between groups (p=0.001;p0.05). The frequency of voiding decreased in both groups after treatment, but no statistically significant difference was found between the groups (p=0.208;p>0.05). The children's daily incontinence episodes decreased in both groups after the treatments. In the comparison between the groups, the decrease in TG was found to be statistically significant (p=0.037;p