İdiyopatik epiretinal membran cerrahisinde iç limitan membran soyulmasının makula üzerindeki anatomik ve fonksiyonel etkileri
Anatomical and functional effects of internal limiting membrane peeling on the macula in the idiopathic epiretinal membrane surgery
  1. Tez No: 324895
  2. Yazar: AKIN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamızda; epiretinal membran cerrahisi geçirmiş ve iç limitan membran soyulmuş hastalar ile cerrahi esnasında yalnızca epiretinal membran soyulmuş olan hastalar arasında makula anatomisi ve fonksiyonları açısından fark olup olmadığının görme seviyesi, multifokal elektroretinografi, optik koherens tomografi ve mikroperimetri yöntemleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Retrospektif olarak tasarlanan çalışmaya retina birimimizde takipli, 2010-2011 yılları arasında idiyopatik epiretinal membran tanısı ile `' Pars plana vitrektomi ve epiretinal membran soyulması `' ameliyatı yapılmış olan hastalar kontrol grubu olarak (N=10); aynı dönem içerisinde idiyopatik epiretinal membran tanısı ile `' Pars plana vitrektomi ve epiretinal membran ile birlikte iç limitan membran soyulması `' ameliyatı yapılmış olan hastalar ise çalışma grubu olarak (N=10) dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to assess the macular anatomy and functions between the patients who underwent a surgery for idiopathic epiretinal membrane with and without internal limiting membrane peeling by means of visual acuity, multifocal electroretinography, optical coherence tomography and microperimetry.The study was designed as retrospectively among the patients followed up at our retinal department between the years 2010 and 2011. The patients were divided into two groups; 10 patients with idiopathic epiretinal membrane who underwent a vitrectomy without ILM removal categorized as control group and the other 10 patients with idiopathic epiretinal membrane who underwent a vitrectomy with ILM removal categorized as study group. The study and control groups were statistically compared in terms of the preoperative and postoperative parameters of the 3rd month mentioned above among themselves and with each other.Peeling of the ILM during epiretinal membrane surgery does not affect the postoperative visual acuity, central macular thickness, microperimetry scores, N1 amplitudes and latancies significantly compared to the non-ILM peeled group.