Antisosyal kişilik bozukluğu olan bireylerde psikopati düzeyinin disfonksiyonel şemalar ve zihin kuramı yetenekleriyle ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between psychopathy level and theory of mind, early maladaptive schemas among subjects with antisocial personality disorder
- Tez No: 324894
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Antisosyal kişilik bozukluğu ve psikopati belirgin kişiler arası ve toplumsal işlev kaybına yol açan ve birbirleriyle örtüşen psikiyatrik bozukluklardır. Her ne kadar DSM-IV-TR de özgül emosyonel bozukluklardan bahsedilmese de, Hare psikopati kuramında acımasız ve duygusuz stil ile empati yoksunluğuna vurgu yapmaktadır. Bu belirgin eksikliğin doğası halen tartışmalıdır. Bu çalışmada psikopati düzeyi yüksek ve psikopati seviyesi düşük antisosyal kişilik bozukluğu tanılı bireyler ile sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubunda; zihin kuramı yetenekleri ve erken uyumsuz şemalar çeşitli psikometrik ölçekler kullanılarak karşılaştırılmaktadır.GATA Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Servisine başvuran ve DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre antisosyal kişilik bozukluğu tanısı almış 62 erkek hasta ile 47 sağlıklı kontrol çalışmaya alınmıştır. Hasta ve kontrol grubuna yarı yapılandırılmış sosyodemografik form, Hare Psikopati Ölçeği, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği, Saldırganlık Ölçeği verilmiştir.ASKB tanılı bireylerde ikinci derece yanlış inanç, metafor anlama, faux pas gibi zihin teorisi yetenekleri anlamlı olarak kontrol grubundan düşük bulunmuştur. Gözlenen fark ASKB'ndaki sosyal bilişsel eksiklik ya da bozulmayı işaret etmektedir. Düşük psikopati ile yüksek psikopati grubu arasında zihin kuramı yeteneklerinde anlamlı fark ortaya çıkmaması ise ilgi çekici bulunmuştur, bu durum kişisel deneyimler ve geribeslemelerle kazanılmış becerilerden kaynaklanıyor olabilir.ASKB tanı katılımcılarda kontrol grubuna göre Başarısızlık, Duygusal Yoksunluk, Terk Edilme, Şüphecilik, Sosyal İzolasyon, Kusurluluk, Başarısızlık, Bağımlılık, Dayanıksızlık, Yapışıklık Boyun Eğicilik Duyguları Bastırma Karamsarlık, Cezalandırıcılık, Haklılık Yetersiz Özdenetim şema boyutları bakımından daha yüksek puanlar aldıkları, kontrol grubundan anlamlı farklılık gösterdikleri saptanmıştır. Psikopati seviyesinin yükseldikçe şema skorları artmış, ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç olarak, ASKB olan kişilerin yaygın ve daha şiddetli işlevsel olmayan şemalara sahip oldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Antisocial personality disorder and psychopathy are overlapping psychiatric disorders that exhibit unique constellation of interpersonal and social impairment. Although spesific emotional impairment is not mentioned in diagnostic criteria of DSM-IV-TR, Hare emphasized callous style and lack of empathy about theoretical basis of psychopathy. The nature of this deficit still remains controversial. The aim of this study is to investigate the relationship between psychopathy level and theory of mind, early maladaptive schemas among subjects with anitsocial personality disorder.Sixty-two male subjects meeting DSM-IV-TR diagnostic criteria for ASPD who admitted to the Department of Psychiatry, GATA Haydarpasa Training Hospital and forty-seven, age and sex matched healthy subjects were included in the study. They were assessed by a semistructured sociodemographic form, Hare Psychopathy Checklist-Revised, Dokuz Eylül Theory of Mind Scale, Young Schema Questionnaire, Aggression Questionnaire.In our study, individuals with antisocial personality disorder had performance lower than control group on second order false belief, metaphor and faus pax tasks. This variation indicates social cognitive impairment/deficiency in antisocial personality disorder. Between low and high psychopathy groups, there has not been observed a significant difference statistically. This data could be seen confusing in some way but it can be resulted from simply acquired techniques practised by years of feedback and operant conditioning for achieving personal gain.Individuals with antisocial personality disorder had scores higher than control group on Abandonment, Mistrust, Emotional deprivation, Defectiveness, Social isolation, Dependence, Vulnerability to harm, Enmeshment, Failure, Entitlement, Insufficient self-control, Subjugation, Negativity, Emotional inhibition, Punitiveness schemas. As the level of psychopathy increased, participants had higher scores on these schemas but no significant group differences were detected statistically. Consequently it is understood that antisocial personality disorder has widely and intensly maladaptive schema activation pattern.