Deneysel sıçan akut pankreatit modelinde Anakinra tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Anakinra on acute pancreatitis in an experimental rat model
  1. Tez No: 324899
  2. Yazar: MUSTAFA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YAZGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, sıçanlarda serulein ile oluşturulan deneysel pankreatitmodelinde, anakinra tedavisinin pankreatitteki etkinliğini; biyokimyasalparametreler, histopatolojik pankreatit skorları ve apopitozis indeksleriincelenerek araştırılması amaçlandı.Bu amaçla 40 wistar albino sıçan, kendi içerisinde 5 eşit grubabölündü. Grup 1'deki sıçanlar sham grubu, Grup 2'deki sıçanlara subkutanserulein enjekte edilerek deneysel pankreatit modeli oluşturuldu. Grup 3 ve4'deki sıçanlara pankreatit modeli oluşturulduktan 16 saat sonra, sırasıylaintraperitoneal 100 ve 50 mg/kg dozunda Anakinra, Grup 5'deki sıçanlara isepankreatit modeli oluşturulduktan 16 saat sonra 1 cc salin intraperitonealolarak uygulandı. Tüm gruplardaki sıçanlar son anakinra ve serum fizyolojikuygulamasından 8 saat sonra sakrifiye edilerek kardiyak yoldan alınankanlarından amilaz, lipaz, lökosit, tumör nekrozis faktör-alfa, C Reaktifprotein, interlökin ? 1ß düzeyleri çalışıldı. Histopatolojik inceleme veapopitozis değerlendirmesi gruplardan habersiz bir patolog tarafından yapıldı.Sham grubunun (Grup 1) biyokimyasal sonuçları diğer gruplarınki ile(Grup 2,3,4,5) ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespitedildi. Farklı dozları içeren tedavi gruplarının (Grup 3 ve 4) biyokimyasalsonuçları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Anakinra tedavisiile sağlanan histopatolojik skorlardaki düzelme istatistiksel olarak anlamlı idi.Sonuç olarak bu çalışmada, deneysel sıçan pankreatit modelindeAnakinra tedavisinin tedavide etkin olduğu gösterilmiştir. Anakinra tedavisininklinikte akut pankreatit tedavisinde kullanımı için daha fazla deneysel veklinik çalışmalara ihtiyaç olduğu aşikardır.Anahtar Kelimeler : Deneysel Sıçan Pankreatit Modeli, Anakinra, Serulein
Özet (Çeviri)
In this experimental cerulein induced rat model of acute pancreatitis,we aimed to examine the effect of anakinra on biochemical parameters,apoptosis cell index and histopathologic scores of pancreatitis.The study was conducted with 40 Wistar-Albino adult rats divided intofive groups. Group 1 was sham group. Subcutan cerulein was injected to therats in Group 2 for acute pancreatitis control group. Intraperitoneal anakinrain doses of 100 mg/kg and 50 mg/kg was injected to the rats in groups 3 and4, respectively. In group 5, rats were injected by intraperitoneal salin forplasebo group.Sacrification was performed 8 hours after injections of last anakinraand salin. The following parameters were investigated: amylase, lipase,tumor necrosis factor- ?, C-Reactive protein, interleukin-1ß, the leukocytecount, histopathologic scores of pancreatitis and apoptosis cell index. Thehistopathological evaluations were done by pathologist uninformed aboutgroups.Biochemical parameters and histopathologic scores of pancreatitis intherapy groups were significanty improved when compared to plasebo group.On the other hand, there was no difference between group 3 and 4.Consequently, in this study, we found that anakinra had a therapeuticeffect on experimental acute pancreatitis in rats. Nevertheless, furtherexperimental and human studies are needed before clinical usage of thisdrug.Keywords : Experimental pancreatitis rat model, Anakinra, Cerulein