Genel ve spinal anestezi ile sezaryen uygulanan olgularda maternal ve fetal sonuçların karşılaştırılması
The comparison of maternal and fetal outcomes between general and spinal anesthesia on cesarean deliveries
  1. Tez No: 324898
  2. Yazar: İÇEL ANIL SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT MÜNGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamız, Ocak 2011 ve Ekim 2011 tarihleri arasında Gülhane Askeri TıpAkademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve DoğumServisi'nde elektif sezaryen endikasyonu konulan, sezaryen öncesiaydınlatılmış sezaryen onamı ve anestezi onayı alınan 100 olgu üzerindegerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamına alınan olgular rastgele Grup I GA(Genel Anestezi, n=50) ve Grup II SA (Spinal Anestezi, n=50) olarak ayrıldı;maternal ve perinatal sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Maternalsonuçlar değerlendirildiğinde barsak sesleri ve gaz çıkış süreleri SA'deanlamlı olarak daha kısa bulunmuştur (barsak sesleri p=0,036, gaz çıkış süresip=0,049). Postoperatif 30.dk SAO değerleri SA grubunda anlamlı olarak dahadüşük (p=0,006), KAH değerleri anlamlı olarak daha yüksek (p=0,005),24.saat htc, hb değerleri SA grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu(p=0,004 p0.05).Ayrıca preoperatif hb, htc değerlerinde, pre-postoperatif lökosit ve totalbilirubin değerlerinde her iki grupta anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).Anestezi başlangıç-sezaryen başlangıç süreleri spinal grupta anlamlı ölçüdedaha uzun izlenmiştir (p=0,017). Operasyon süreleri ise her iki grupta benzersürelerde izlendi. Postoperatif 1.saat idrar miktarları spinal grupta anlamlıolarak daha fazla izlenmiştir (p=0,001). Ağrı kesici ihtiyacı SA grubundaanlamlı olarak daha geç sürelerde ortaya çıkmıştır (p=0,042). Diğer taraftanağrı skalası değerleri ve bulantı-kusma oranları açısından her iki gruptaanlamlı fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Our study was performed on 100 elective cesarean deliveries whose consentsabout surgery and anesthesia were taken before cesarean delivery at GATAHaydarpaşa Training Hospital, Department of Obstetrics and Gynecologybetween January 2011 and October 2011. Patients were divided into twogroups, Grup 1.GA (General Anesthesia n:50) and Group 2.SA (SpinalAnesthesia n:50). Maternal and perinatal outcomes were compared betweentwo groups. If we consider maternal outcomes, bowel movements time andgas-out time were found to be shorter in SA group (bowel movementsp=0,036 gas-out time p=0,05).