Deneysel sıçan akut pankreatit modelinde trimetazidin tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Appreciation of trimetazidine treatment in experimental acute pancreatitis rat model
- Tez No: 324900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YAZGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akut pankreatit; pankreasta inaktif halde bulunan sindirim enzimlerininherhangi bir nedenle aktif hale geçerek pankreasın kendi dokularını sindirmesive bakteriyel olmayan inflamasyonun geli?mesi ile karakterize pankreasın akutinflamatuar ve hayatı tehdit edici bir sürecidir. Organizmada lokal, bölgesel vesistemik yansımalara, komplikasyonlara yol açan, mortalite ve morbiditeoranları yüksek bir hastalıktır. Bu potansiyel olarak ölümcül seyreden tablonuntedavisine yönelik birçok yeni ajan denenmektedir.Trimetazidin; piperazin türevi antianjinal bir ajan olup, antioksidan,antiiskemik ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Biz bu çalışmada subkutanserulein uygulanarak deneysel akut pankreatit oluşturulan sıçanlardatrimetazidinin, akut pankreatitin laboratuar ve histopatolojik belirteçleriüzerindeki iyileştirici etkisinin araştırılmasını amaçladık.Dört grupta 8'er tane olmak üzere toplam 32 sıçan ile çalışıldı. (1.Grup;kontrol grubu, 2.Grup; pankreatit indüksiyonu, 3.Grup; pankreatit+trimetazidintedavisi, 4.Grup; plasebo grubu). Tüm gruplarda IL-1 ? , TNF- ??? lökosit, CRP,amilaz ve lipaz konsantrasyonları ölçüldü ve pankreas dokularınınhistopatolojik incelemeleri yapıldı.Serulein ile deneysel olarak oluşturulan akut pankreatit modelimizde,trimetazidin tedavisinin CRP, amilaz, lipaz ve IL-1 ? düzeylerinde anlamlıderecede azalmaya yol açtığı ve histopatolojik olarak iyileştirici yönde etkisiolduğu gösterildi.Sonuç olarak akut pankreatitin erken dönem tedavisinde trimetazidin birtedavi seçeneği olabilir. Bu bulguların desteklenmesi için daha kapsamlıdeneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is the local and/or systemic inflammatory state of thepancreas in response to autodigestive effects of its own digestive enzymes.Despite increasing knowledge about the etiology and pathophysiology of theacute pancreatitis and advanced pharmacologic interventions, it is still anoutstanding cause of inpatient morbidity and mortality. Several new agents arebeing investigated to treat this potentially mortal clinical state.Trimetazidine is a piperazine derived antianginal drug and it has antioxidant,anti-ischemic and anti-inflammatory effects. In this study, we aimed toshow the effects of trimetazidine on laboratory and pathologic markers ofcerulein-induced acute pancreatitis in rats.32 rats were randomized into four groups (Group 1 (n=8); control group,Group 2; (n=8) acute pancreatitis group, Group 3; (n=8) acute pancreatitis andtrimetazidine group, Group 4; placebo group). IL-1 ?? , TNF- ? , CRP, amylase,lypase and leukocyte levels and pathologic scores were determined in allgroups.In this study we showed that trimetazidine treatment significantlydecreases the levels of IL-1 ?? , CRP, amylase, lypase and ameliorates thehistopathologic findings in cerulein-induced acute pancreatitisTrimetazidine might be an option in the early treatment of acutepancreatitis. Further animal and clinical studies are needed to confirm thesefindings.