İntraoperatif BOS basıncı ölçülen ve ventriküloperitonel şant takılan hidrosefalili yenidoğanların 1 yıllık radyolojik takipleri
Intraoperative CSF pressure measured and VP shunted hydrocephalic newborns' radiological follow up for one year
  1. Tez No: 324931
  2. Yazar: ABDULBAKİ KOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yenidoğanlarda en sık görülen konjenital hastalıklardan biri de hidrosefalidir. Hidrosefali; BOS dolaşımındaki obstrüksiyondan, yetersiz emilimden ve/veya aşırı üretimden kaynaklanan, ventrikül içinde anormal BOS birikiminin neden olduğu yüksek intrakraniyal basınç ve ventriküler dilatasyonla karakterize klinik bir tablodur. Tedavisinde cerrahi uygulanmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan cerrahi yöntem, komplikasyon oranının yüksekliğine rağmen ventriküloperitonel şant uygulamasıdır. Opere edilen hidrosefalili hastaların takipleri beyin MRG ve BT ile yapılmaktadır. Burada ventrikül / beyin parankimi oranı Evans, bifrontal, sella medya, bikaudat vb. indekslerle değerlendirilip, şantın çalışıp çalışmadığı veya şanttan ne kadar fayda gördüğü araştırılır.Çalışmamıza 18 erkek, 18 kız olmak üzere toplam 36 hidrosefalisi tanısı almış yenidoğan dahil edildi. Bu hastaların VP şant uygulamaları sırasında per-op BOS basınçları ölçüldü ve ortalama BOS basınç değeri 5.4 mm/hg bulundu. Post-op klinik takiplerinde hastalar 6. ve 12. aylarda kontrole geldiklerinde beyin MRG ile radyolojik takibi yapıldı. 7 hastada Evans ve diğer indekslerde artış olup klinik durumları da dikkate alınarak şant disfonksiyonu kabul edilip, tekrar operasyona alındı. BOS örneği alınıp sonucuna göre şant sistemi revize edildi veya yenisi ile değiştirildi. Bu hastaların sonraki kontrollerinde tüm indekslerde düşüş saptandı.VP şant uyguladığımız hastaların ilk, 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
Hydrocephalus, is one of the most common congenital disease in neonates. It is a clinical process characterized by ventricular dilatation and increased intracranial pressure that occurs due to obstruction of CSF circulation, poor absorption and/ or excessive production of CSF in the ventricules. Treatment of the hydrocephalus is surgery. Nowadays ventriculoperitoneal shunt application is the most common surgical procedure in spite of it?s complications. Following-up of the hydrocephalic patients after the operation is performing by cranial MRI and CT. By the radiological imaging, ventricular / brain paranchyme rate is evaluated according to the Evans?, bifrontal, sella media, bicaudate like indexes.In our study, 18 male and 18 female hydrocephalic newborn patients were included. During the application of vp shunt in the operation, CSF pressure was measured. The average value of the CSF pressure was found by 5.4 mm / hg. After the operation in the sixth and twelfth months, we followed up the patients by performing the brain MRI. Evans and other indexes increased in 7 patients. We also considered the clinical conditions of these patients and we accepted them as a shunt dysfunction and we reoperated them. In the follow-up of these patients, all the indexes dropped.The patients who underwent vp shunt was followed up in the sixth and twelfth months.