Assitli hastaların ayırıcı tanısında tümör markerlerinin mukayese edilmesi
Comparison of tumor markers in differential diagnosis of patients with ascites
- Tez No: 324938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CUMHUR DÜLGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma assitli hastaların laboratuvar özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Assit; fizik muayene, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile teşhis edilen, periton boşluğunda bulunan serbest sıvıdır. En sık görülen hepatik nedenler siroz, ağır etanol-ilişkili hepatit ve hepatik vasküler trombozdur. Ekstrahepatik nedenler çoğunlukla; kalp yetmezliği, nefrotik sendrom, hipoalbuminemi, peritoneal karsinomatozis, tüberküloz peritonit ve böbrek yetmezliğidir. Assitli hastalarda tanı; asidik sıvı analizleri ile yapılabilir.Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada, Ocak 2009 ve Kasım 2012 arasındaki süreci kapsayan dönemde, assitli yetişkin hastalardaki epidemiyolojik ve klinik özellikler üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada 96 assitli hastanın epidemiyolojik ve laboratuvar bulgularını değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma konusu grup 50 bayan ve 46 erkekten oluşmaktadır. Yaş ortalaması 58.96±15.96 ve yaş aralığı 17-90 arasında değişmektedir. Klinik veriler hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Hastalar ilk olarak; sirozlu, kardiyak ve malignite ilişkili assitli hastalar olmak üzere üçe ayrılmıştır. D-dimer, fibrinogen seviyeleri, biyokimyasal analizler, tümör markerleri gibi laboratuvar sonuçları ve glukoz, albumin, LDH gibi assit biyokimyasal analiz değerleri kaydedilmiştir. Ortalama serum-asit albümin gradiyenti; siroz grubunda 2.13±0.49, kardiyak grubunda 1.95±0.52 ve malign ilişkili grupta ise 0.72±0.28 olarak bulunmuştur.Kardiyak assit grubunda, serum albumin değerleri sirozlu gruptan yüksek, malign grupla benzer bulunmuştur (sırasıyla; 3.11±0.56, 2.62±0.54 ve 2.87±0.67).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to reveal the laboratory properties of the patients with ascites. Ascites is free fluid in the peritoneal cavity and is diagnosed by physical examination, ultrasonography as well as computerised tomography. The most common hepatic causes are cirrhosis, severe ethanol-related hepatitis and thrombosis of hepatic vascular tracts. Extrahepatic causes of ascites are mostly due to cardiac failure, nefrotic syndrome, hypoalbuminemia, peritoneal carcinomatosis, tuberculous peritonitis and renal failure. Differential diagnosis in patients with ascites can be made by ascitic fluid analysis.In this retrospective study, epidemiologic and clinical features in the period of between January 2009 and November 2012 were studied in adults with ascites. We aimed to evaluate the epidemiologic and laboratory ? ndings of 96 patients with ascites.In this time scale the cases were composed of 50 females and 46 males.The mean age of the total cases was 58,96±15,96 (range 17-90). Clinical data was obtained from hospital records. Firstly, we divided the patients as follows; cirrhotic, cardiac and malignancy-related. Laboratory tests such as D-dimer and fibrinogen levels, biochemical analysis, and tumour markers, biochemical analysis of ascites such as glucose, albumin, lactate dehydrogenase (LDH), and tumor markers were recorded.The mean serum-ascites albumin gradient was 2.13±0.49 in cirrhotic group, 1.95±0.52 in cardiac group and 0.72±0.28 in malignant group.In the cardiac ascites group, serum albumin levels were higher than cirrhotic ascites group and similar to malignancy-related group. (3.11±0.56 versus 2.62±0.54; 2.87±0.67, respectively).