Evre 4 prolapsus olan hastaların kız çocuklarında prolapsus prevalansı ve doğum şeklinin buna etkisi
The prolapse prevalence of daughter who stage four prolapse patients and effect to type of delivery
- Tez No: 324947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOLUSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Evre 4 prolapsus olan hastaların kız çocuklarının değerlendirilerek prolapsus ve inkontinans riskinin saptanması, normal vajinal doğum veya sezaryen ile doğumun buna etkisini araştırmaktır. Ayrıca prolapsus etiyolojisinde rol oynayan çevresel faktörler, semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmektir.Materyal-Metot: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01/01/1996-30/09/2011 tarihleri arasında ve T.C. Sağlık Bakanlığı Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 01/01/1998-30/09/2011 tarihleri arasında total prolapsus uteri tanısı ile tedavi edilen olguların dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışma grubu olarak evre 4 prolapsusu olan olguların kız çocukları çağırıldı. Kontrol grubu olarak 01/04/2011-30/09/2011 tarihlari arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğ'ine başvuran 50 yaş üzeri ve prolapsusu olmayan hastaların kız çocukları çağırıldı. 241 kişilik çalışma grubu ve 100 kişilik kontrol grubu oluşturuldu. Kontrol ve çalışma grubuna gerekli olan bilgi verilip hasta onayları alındıktan sonra International Continence Society (ICS) tarafından önerilen Pelvic Organ Prolapse Quantification'a (POP Q) göre kadınların pelvik muayeneleri yapılarak ``Türk Kadınlarındaki İdrar Problemlerini Araştırma Anketi'' dolduruldu.Bulgular: Toplamda 341 kadınla anket tamamlandı. Ardından çalışma grubundan 228 ve kontrol grubundan 99 olmak üzere toplamda 327 kadının ürojinekolojik muayeneleri yapıldı. 14 kadın bekâr olduğundan ürojinekolojik muayeneleri yapılamadı. Çalışma grubundaki kadınların ortalama yaşı 36.35, kontrol grubundaki kadınların ortalama yaşı ise 39.04 idi. Çalışma grubundaki kadınların annelerinin evre 4 prolapsus nedeniyle ameliyat olduğu yaş 48.23 olarak belirlendi. Çalışma grubundaki kadınların ortalama gebelik sayısı 10.8 olduğu görüldü. Vücut kütle indeksi ortalama çalışma grubunda 26.26 kg/m2, kontrol grubunda ise yine benzer olarak 26.51 kg/m2 idi. Çalışma grubunda 161 (% 70.61) ve kontrol grubunda 62 (% 62.63) toplamda 223 (% 68.19) kadın evre 0 olarak değerlendirilmiş olup prolapsus saptanmadı. Çalışma grubunda 43 (% 18.86), kontrol grubunda 28 (% 28.28) ve toplamda 71 (%21.71) kadının evre 1 pelvik organ prolapsusu olduğu görüldü. Evre 2 prolapsus tespit edilenlerin dağılımı çalışma grubunda 19 (% 8.33), kontrol grubunda 8 (% 8.08), toplamda 27 (% 8.25) kadın olarak belirlendi. Evre 3 pelvik organ prolapsusu çalışma grubunda 4 (% 1.75), kontrol grubunda 1 (% 1.01) ve toplamda 5 (% 1.52) kadında tespit edildi. Çalışma grubunda 1 (% 0.44) kadında evre 4 prolapsus tespit edildi ancak kontrol grubunda ise evre 4 prolapsus görülmedi. Tüm çalışmada ise evre 4 prolapsus tespit edilenlerin oranı % 0.3 olarak belirlendi. Ayrıca çalışma grubundan 7 kadından 4'ü evre 3 prolapsus ve 3'ü evre 4 prolapsus nedeniyle opere oldukları tespit edildi.Çalışmamıza katılan kadınlar arasında çalışma grubunun 229'u (% 95.02) normal doğum, 12'si (% 4.98) sezaryen ile doğum yaptığı belirlendi. Kontrol grubuna baktığımızda ise 91'i (% 91) normal doğum, 9'u (% 9) sezaryen ile doğum yaptığı görüldü. Çalışmamızda genel olarak doğum şeklinin evre ile olan ilişkisine baktığımızda normal doğum yapanların 124'ünde (% 36.36) evre 0, 52'sinde (% 15.24) evre 1, 21'inde (% 6.15) evre 2, 5'inde (% 1.46) evre 3, 1'inde (% 0.29) evre 4 prolapsus olduğu görüldü (Tablo 7). Sezaryen ile doğum yapanların ise 93'ünde (% 27.27) evre 0, 19'unda (% 5.57) evre 1, 6'sında (% 1.75) evre 2 prolapsus mevcuttu. Sezaryen olan kadınlar içinde evre 3 ve evre 4 prolapsusu olan tespit edilmedi.Sonuç: Annesinde pelvik organ prolapsusu olan kadınların daha ileri evrede olduğunu ve pelvik organ prolapsusu riskinin daha fazla olduğunu belirledik. Normal doğum yapanların, sezaryen doğum yapanlara göre daha ileri derecede pelvik organ prolapsusu olduğunu tespit ettik. Sezaryen ile doğumun pelvik organ prolapsusuna karşı koruyucu olduğunu belirledik. Özellikle orta kompartman kontrol grubunda, çalışma grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha negatif değerler almıştır. Bu da çalışmamızda evre 4 prolapsus öyküsü olan hastaların kız çocuklarında (çalışma grubunda) prolapsusun orta kompartmanda daha fazla olduğunu gösterdi. Yaş ile evre arsında literatürde de olduğu gibi önemli bir bağıntı olduğu tespit edildi. İleri yaşlardaki kadınlarda evrenin de daha ileri olduğu görüldü. Literatürden farklı olarak BMI ve gebelik haftası ile evre arasındaki ilişki önemsiz bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this research are to diagnose the risk of prolapse and incontinence by evaluating daughters of the patients with stage 4 prolapse and to search the effects of normal vaginal childbirth delivery or caesarean delivery to this; furthermore, to evaluate the effect of it on environmental factors, symptoms and life quality which play a role in the etiology of prolapse.Material-Method: The cases trained with the diagnose of total uterine prolapse were evaluated retrospectively at Yüzüncü Yıl University, Department of Obstetrics and Gynecology Clinic between the dates of January 1st, 1996 and September 30th, 2011 and at Turkish Republic Ministry of Health Van Maternity and Child Health Hospital between the dates of April 1st, 2011 and September 30th, 2011. Girls with the phenomenon of stage 4 prolapse were called as the study group. Daughters of patients over 50 and not having prolapsed applied to Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between the dates of April 1st, 2011 and September 30th, 2011 were called as a control group. 241-person study group and 100-person control group were formed. Having given the necessary information to the control and study groups and having got the patients permission, the women?s pelvic examinations were made according to Pelvic Organ Prolapse Quantification (POP Q) suggested by International Continence Society (ICS) and `Urinary Problems Research Survey among Turkish Women? was filled.Results: The survey was completed with 341 women in total. Then, 327 women?s urogynecologic examinations were performed 228 in study group and 99 in control group. As 14 of them were virgin; their urogynecologic examinations couldn?t be performed. The average age of the women in the study group was 36.35 and it was 39.04 in the control group. The age that the mothers of women in the study group underwent surgery because of stage 4 prolapse was determined as 48.23. It was seen that the average number of pregnancies that women in the study group was 10.8. The average body mass index in the study group was 26.26 and similarly it was 26.51 in the control group. The study group, 161 (70.61 %) and the control group, 62 (62.63 %) total 223 (68.19 %) women were evaluated as stage 0 prolapse, and there was no prolapse. The study group, 43 (18.86 %), the control group, 28 (28.28 %) and a total of 71 (21.71 %) women were identified as stage 1. The distribution of those who were identified as stage 2 prolapse were determined as 19 (8.33 %) in the study group, 8 (0.08 %) in the control group and 27 (8.25 %) women in total. At stage 3, in the study group 4 (1.75 %), in control group 1 (1.01 %) and in total 5 (1.52 %) women were detected. In the study group, 1 woman (0.44%) was identified as stage 4 prolapse; however, in the control group there was no stage 4 prolapse. The rate of those identified as having stage 4 prolapse was determined as 0.3 % in all study. Moreover, 4 of 7 women in the study group were found to be operated for having stage 4 prolapse.It was detected that 229 (95.02 %) of the study group, among women in our study, had normal birth and 12 (4.98 %) of it gave birth by caesarean. When we look at the control group, it is seen that 91 women (91 %) had normal birth and 9 (9 %) gave birth by caesarean. In our study, when we look at the relationship between the overall way of birth and stage, it was found that 124 (36.36 %) of those who had normal birth were at stage 0, 52 (15.24 %) of them were at stage 1, 21 (6.15 %) of them were at stage 2, 5 (1.46 %) of them were at stage 3 and 1 (0.29 %) of those were at stage 4 (Table 7). 93 (27.27 %) of those who delivered by caesarean were at stage 0, 19 (5.57 %) of them were at stage 1 and 6 (1.75 %) of those were at stage 2 prolapse. There was neither stage 3 prolapse nor stage 4 prolapse among the women giving birth by caesarean.Conclusion: We have found out that the women whose mothers have pelvic organ prolapse are at more advanced stages and have greater risks of pelvic organ prolapsed. We have also found out that those having normal birth have a higher degree of pelvic organ prolapse compared to those who preferred caesarean delivery. We have identified that caesarean delivery is protective against pelvic organ prolapse. Especially, in the middle compartment control group compared to study group, statistically, it valued significantly more negative values. So, this has showed that there are more girls having prolapsed among daughters of the patients with a history of prolapsed (in the study group) in our study than those are in the middle compartment. It has been found out that there has been a significant correlation between age and the stage as it has been in literature, too. It has also been understood that there is a more advanced phase in woman of advanced years. Unlike literature, the relationship between BMI, pregnancy week and the phase has been found insignificant.